Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşçiler Migros’un Gerçek Dışı İddialarını İspata Hazır

Migros, bugün günlerdir eylemdeki işçilerin iddialarını yanıltıcı olarak nitelendirdi. Cevap gecikmezken işçiler, Migros’a iddia ispatı konusunda meydan okudu.
İşçiler Migros’un Gerçek Dışı İddialarını İspata Hazır
HABER GİRİŞ

Migros Depo’nun sendikalı işçileri tarafından başlatılan ve hızla büyüyen eylem, gündemde yer tutmaya devam ediyor.

DGD-SEN (Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası) bu hafta zam isteyen Migros Depo işçilerinin kapı önüne konulduğunu açıklarken, haber özellikle sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Migros boykot hareketi büyürken bugün şirketten 250 işçinin işten çıkarılması hakkında açıklama geldi.

Migros: Bazı Çalışanlar Yanıltıcı Beyanlarla Tedarik Zincirini Kesintiye Uğrattı

Migros, işçilerin açıklamalarına göre ekmek isteyen, en azından bir fatura ödeyebilecek kadar zam isteyen çalışanlarını işten çıkardığını doğruladı.

Migros, işçilerin iddialarını yanıltıcı olarak nitelendirerek şu ifadeleri kullandı: “Avrupa Dağıtım Merkezinde görev yapan bazı çalışanlar, yanıltıcı beyanlar ve yönlendirmeler ile Batı Marmara bölgesindeki tedarik zincirini maalesef kesintiye uğratmışlardır.”

Ayrıca ilgili dağıtım merkezi işvereni Us Grup tarafından çalışanlara prim dahil ortalamada yüzde 54’lük gelir artışı yapıldığını belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Migros tarafından paylaşılan açıklama şöyle:
Migros Açıklama
Kaynak Migros Kurumsal

Migros açıklamasını herkesin geçim sıkıntısını anladıklarını savunarak şöyle bitirdi: “Dağıtım Merkezinde Us Grup tarafından maksimum çaba sarf edilip tüm ekonomik koşullar zorlanarak verilebilecek azami zam ile gelir artışı yaratılmıştır. Bu çalışma koşullarını uygun bulan, işyeri sorumluluklarına saygı duyan arkadaşlarımıza kapımızın açık olduğunu önemle belirtmek isteriz.”

DGD-SEN’den Migros’a Meydan Okuyor: “İspata Hazırız”

Migros’un kurumsal hesaplarından bugün yapılan açıklamaya cevap veren DGD-SEN, Migros’un açıklamasının gerçek dışı olduğunu belirtti. Aynı zamanda işçilerin haklı mücadelesinin kamuoyunda geniş destek bulmasıyla oluşan tepki ve mağaza boykotlarının etkisi nedeniyle yapıldığını aktardı.

“Kesintiye uğrayan tedarik zinciriniz değil. İşçinin çalışma hakkıdır, işçinin sendikal mücadelesidir. İşçinin yaşam mücadelesidir.” dedi.

DGD-SEN Cevap
Kaynak: Twitter

Migros Türkiye’nin açıklamasındaki ücret artış oranlarının tamamen gerçek dışı olup kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğu söylendi. Esenyurt Migros Depo işçileri açısından en yüksek net ücretin 4590 TL olduğu, bunun da asgari ücretin sadece yüzde 8 üstü olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre primlerin ne kadar ya da hangi koşulda ödeneceği de amirlerin keyfine kalmış. DGD-SEN açıklamasını; “her iddiamızın ispatına ve Migros’un her açıklamasının gerçek dışı ve aldatıcı olduğunun ispatına hazırız” ifadeleriyle bitirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.