Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Dünyasının İstanbul’dan Kaçış Planı Devrede!

Marmara depremi bekleyişinde olan iş dünyası yatırımlarını İstanbul’dan çekmeye başladı. Son veriler, Marmara’dan Akdeniz bölgesine yatırım geçişlerini ortaya koydu.
İş Dünyasının İstanbul’dan Kaçış Planı Devrede!
HABER GİRİŞ

Beklenen Marmara depreminin iş dünyasını harekete geçmeye ittiğine yönelik haberlerin 6 Şubat tarihli depremlerin ardından gündeme gelmesinin ardından sanayicilerin İstanbul’dan taşınma isteği son gelen verilerde kendini gösterdi.

Tedirgin olan iş insanlarının yatırımlarını Marmara bölgesinden çıkarmaya başladığı görüldü.
Konuyu gündemine taşıyan Dünya gazetesi köşe yazarı Naci Bakır, yatırım sermayesinin Marmara’dan Akdeniz’e kaydığını yazdı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın verilerine göre Akdeniz bölgesinde bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre teşvikli yatırımların yüzde 134,5 artışla 116 milyar liraya ulaştığına dikkat çeken Bakır, “Teşvik belgesine bağlanan yatırımların tutarı bu yılın ilk yarısında 500 milyar lirayı aşarken, hızlı artış kaydeden Akdeniz bölgesi, en çok yatırım çeken Marmara ile aradaki farkı önemli ölçüde kapadı” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere verilen yatırım teşviklerinin de öne çıktığı verilerde, ekonomisi ve yatırım skalası geniş Adana, Mersin, Maraş gibi büyük illerin bulunduğu Akdeniz bölgesinde yatırım hacminin yüzde 15,3’ten yüzde 22,1’e çıktığını kaydetti.

Doğu Anadolu’da Yatırım Azaldı

Doğu Anadolu için ise yatırımın azaldığını belirten Bakır, bölgede yılın ilk çeyreklik yatırım tutarının yıllık bazda yüzde 2,2 azaldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

İstihdamda Diyarbakır’ın İstanbul’dan sonra geldiğini ve listede ikinci sırada yerini aldığını belirterek, “Teşvik belgesi sayısında 9’uncu sırada yer alan, yatırım tutarında ise ilk ona giremeyen Diyarbakır’ın bu konumu, ile yönelik yatırımların az bütçe ile çok istihdam yaratan emek-yoğun nitelikte olması kaynaklı” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.