Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayiciler İstanbul’dan Taşınmak İstiyor

Beklenen İstanbul depremi iş dünyasını harekete geçmeye itti. İSİFED Başkanı, sanayicilerin İstanbul’dan taşınma planını açıkladı.
Sanayiciler İstanbul’dan Taşınmak İstiyor
HABER GİRİŞ

Beklenen İstanbul depremi yalnızca vatandaşları değil, iş dünyasını da tedirgin etmeye devam ediyor. Şehri terk eden İstanbulluların yanı sıra sanayiciler de İstanbul’dan taşınmaya hazırlanıyor. İstanbul Sanayicileri ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İSİFED) Başkanı Muammer Ömeroğlu, sanayi alanlarını deprem riski düşük bölgelere kaydırma kararı aldıklarını açıkladı.

Ekonomim’e açıklamalarda bulunan İSİFED Başkanı Ömeroğlu, sanayicilerin fabrikalarını risksiz bölgelere taşımak için şehirden göç etmeye hazırlandıklarını söyledi.

İstanbul’un 300-400 kilometre çevresindeki kentler için araştırma yaptıklarını paylaşarak, depremden kaçan İstanbulluların yoğun olarak tercih ettiği Trakya bölgesine atıf yaptı.

Trakya’daki kentlerde fiyatların tavan gördüğünü ve artık oranın da cazibesini kaybettiğini ifade etti.

Anadolu’da Yeni Yerler Aranıyor

Deprem korkusuna İstanbul enflasyonu da eklendiğinde sanayicilerin şehirden uzaklaşmak için çok sayıda gerekçesinin olduğuna değinen Ömeroğlu şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Orta ve büyük ölçekli işletme sahipleri İstanbul’dan gitmek istiyor. …İstanbul’da sıkışan sanayici bir yandan deprem korkusu diğer yandan enflasyonun yarattığı sorunlar nedeniyle fabrikası için Anadolu’da yeni yerler arıyor.”

Sanayicilerin özellikle Konya, Kütahya, Sivas ve Manisa’yı mercek altına aldığını söyleyerek, “Tek hammadde ile çalışan fabrikalar uygun maliyetli sanayi arazisi bulduğunda fabrikasını taşıyor. Ancak çok sayıda hammadde tedariki olan fabrikalar İstanbul’dan çok uzaklaşmak istemiyor. …İlk 500’de yer alan bir firmamız yatırımını Konya’ya taşıyor. 6. Bölge teşvikleri nedeniyle Sivas’ı tercih edenler de oldu” dedi.

Yoğun nüfus ortamında sanayi ve tarım alanı sıkışan İstanbul’un rahatlatılması ve depremle karşılaşıldığında büyük zafiyet yaşanmaması için tavsiyelerini de paylaşan İSİFED Başkanı, sanayicinin Anadolu’ya yapacağı göç için teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.