Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finans Sektörü İstanbul’u Gözden Çıkardı: Genel Merkez Taşınıyor

Son yaşanan deprem felaketi İstanbul’un merkezi konumunu sorgulattı. Olası deprem için risk senaryolarını devreye alan finans sektörü İstanbul’u gözden çıkardı.
Finans Sektörü İstanbul’u Gözden Çıkardı: Genel Merkez Taşınıyor
YAYINLANMA ZAMANI

6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin yarattığı toplumsal ve ekonomik kırılımın etkisi sürüyor. Deprem felaketinin yarattığı korku, gözlerin beklenen İstanbul depremine dönmesiyle sonuçlandı. Şehri terk etmeye başlayan İstanbulluların ardından finans sektörü de İstanbul’dan vazgeçme kararı aldı.

Deprem korkusuyla birlikte metropol konumundaki İstanbul’un finans merkezi rolü sorgulanmaya başlandı. Genel merkezleri İstanbul’da olan yerli ve yabancı bankalar deprem senaryosu oluşturdu.

Sektör kaynaklarına ulaşan Ekonomim’in haberine göre senaryoda olası İstanbul depremi için yabancı bir banka genel merkezini İstanbul’dan başkente taşıma kararı aldı.

Ankara’da yer bakmaya başladığı öğrenilen bankanın aksine karar alan bankaların da olduğu öğrenildi.

İstanbul’daki genel merkezlerin durumunun stabil kalması ve çalışanların uzaktan çalışma modelinin geliştirilmesi de tartışılan konu başlıkları arasında yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Sektör genelinin risk senaryolarını nasıl kuracağına ilişkin merak sürerken, Merkez Bankası’nın Ankara’dan İstanbul’a taşınmaya başlaması kafalarda başka soru işaretleri yarattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.