Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Depremden Kaçan İstanbullular Trakya’da Emlak Balonunu Şişirdi

6 Şubat tarihinde meydana gelen deprem felaketi, İstanbul’da deprem bekleyenler için endişe yarattı. İstanbul’dan çevre illere yayılan göç dalgası, Trakya’da emlak balonunu şişirdi.
Depremden Kaçan İstanbullular Trakya’da Emlak Balonunu Şişirdi
HABER GİRİŞ

Deprem korkusu, İstanbulluları göçe itti. Beklenen İstanbul depremi öncesi çok sayıda kişi, şehir dışına akın etti. İstanbul’dan yoğun olarak göç alan bölgeler, çevre iller oldu. Talepteki patlamayla birlikte deprem öncesinde yangın yeri olan konut sektöründe fiyatlar daha artarak üç katına ulaştı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından devamı gelen yüksek şiddetli artçı sarsıntılar ve depremler ile uzmanların İstanbul için son çağrılarıyla geçen bir aylık sürede Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’daki konutlar için 53 bini aşkın kiralama ya da satış işlemi yapıldı.

Trakya’daki Yapı Stokunun Yaklaşık Yüzde 95’i Doldu

İstanbulluların rotası, deprem riskinin düşük olduğu Trakya bölgesi oldu ancak barajlarında ciddi bir çekilme yaşadığı için su sorunu olan Trakya, deprem korkusu yüzünden emlak krizi ile de yüzleşmek zorunda kaldı.

Tarihi emlak hareketliliği yaşayan Trakya’da son günlerde, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ ticaret odalarının verilerine göre mevcut yapı stokunun yaklaşık yüzde 95’i doldu.

Köylerdeki Arsa Metrekare Fiyatları 300 Liradan 1500 Liraya Sıçradı

Bölgedeki konut fiyatlarının yanı sıra arsa satışları için de talep patlaması yaşandı. Arazi ve arsa arzında sorun yaşanırken, köylerdeki arsa metrekare fiyatları 300 liradan 1500 liraya çıktı.

GCM Yatırım Banner

Emlak sektörünün şahit olduğuna göre ise hem kent merkezinde hem de köylerde yapı stoku tükenmek üzere çünkü şehir merkezinde evleri olanlar, kiracılara yüksek fiyattan konut kiralamak için evlerin çıkıp köylere yerleşiyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.