Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özhaseki’den İstanbul Depremi Çıkışı: Bizi Korkutuyor

Bakan Özhaseki, beklenen Marmara depremi için yaptığı açıklamada İstanbul’daki hazırlıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Özhaseki’den İstanbul Depremi Çıkışı: Bizi Korkutuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Göreve geldiği günden itibaren Marmara depremine odaklanan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul özelinde açıklamalarda bulundu. Şehirde özel bir birim kurulması gerektiğine dikkat çekerek, depreme hazırlığın kolay olmadığı mesajını verdi.

NTV canlı yayınında konuşan Bakan, “70-80 yıllık mesafede Marmara’da beklenen deprem var. Süresini doldurmuş gibi görünüyor. Olursa da geç olsun ki gayret edip yol alalım, evleri sağlam hale getirelim diye çabalıyoruz” diyerek depreme hazırlık için zamana ihtiyaç olduğunu paylaştı.

“İstanbul gerçekten bizi korkutuyor” diyen Özhaseki, beklenen Marmara depreminin bir beka meselesi olduğunun altını çizerek, “6 milyon civarında konut var. 600 bini çok riskli, ilk etapta yıkılacak gibi görünüyor. 600 bini depreme dayanmaz. Durduğu yerde yıkılan binalar var” diye ekledi.

Şehirde kentsel dönüşüm yasasıyla on yılı aşkın zamandır yaklaşık 800 bin bağımsız birimin yenilendiğini hatırlatarak, “Şu anda da 180 bin civarında konut işyeri yenilenmek üzere. 1 milyona yakın bağımsız birimi yenilemişiz. Bu yeterli mi değil” dedi.

Maliyet 100 Milyar Dolar

İstanbul’da kurulması amaçlanan özel birim hakkında açıklama yapan Özhaseki, kaynak için hazine arazilerinin değerlendirildiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yalnızca deprem bölgesinde sıfırdan bina yapımının yaklaşık 100 milyar dolar olduğunu belirterek şöyle ifadede bulundu:

“İstanbul’da siz 600 bin konutu yeniden yapalım diyoruz, rakam yine bu şekilde. Bunların altından kalkmak kolay değil. Mehmet Şimşek nerden bulursa bulsun parayı versin yapalım demiyorum. Türkiye şartlarında nasıl çırpındığını da biliyorum. Elimizde ne kadar imkan varsa İstanbul ve Anadolu’daki kentsel dönüşüm için buralara harcamak istiyoruz.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.