Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Bankası’ndan Yeni Sendikasyon Kredisi İmkanı

İş Bankası’na sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi için anlaşma imzaladığını açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
İş Bankası’ndan Yeni Sendikasyon Kredisi İmkanı
YAYINLANMA ZAMANI

Türkiye İş Bankası tarafından sürdürülebilirlik bağlantılı yeni sendikasyon işlemi için 388,3 milyon euro ve 224 milyon dolar tutarında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sözleşmesi imzalandığı açıklandı. Kredi anlaşmasının 6 Haziran’da imzalandığı kaydedildi

Kredi anlaşmasında Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited ve Standard Chartered Bank’ın koordinatör olduğu belirtildi. Sumitomo Mitsui Banking Corporation ve Standard Chartered Bank’ın sürdürülebilirlik koordinatörü olduğu bildirildi. Emirates NBD Bank’ın (P.J.S.C) ise ajan banka olarak görev aldığı söylendi.

Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’daki 16 ülkeden 33 bankanın katıldığı ve dış ticaret finansmanında kullanılmak üzere temin edilen sendikasyon kredisinin en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyetinin euro diliminde “Euribor + yüzde 4,00”, dolar diliminde ise “SOFR + yüzde 4,25” olduğu aktarıldı.

Kredi Faiz İndirimi Gerçekleştirilecek

Sürdürülebilirlik bağlantılı olarak gerçekleştirilen sendikasyon kredisinde sürdürülebilirlik performans kriterlerinin küçük ve orta ölçekteki kadın girişimcilere kullandırılacak nakdi kredi tutarı ile depremden etkilenen 11 şehirde kullandırılacak tüketici kredileri tutarı olarak belirlendiğine işaret edildi.

Söz konusu kriterlere ilişkin İş Bankası’nın belirlenen hedeflere ulaşılması durumunda, kredide faiz indirimi gerçekleştireceği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Lideri Gamze Yalçın konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Yalçın, sürdürülebilirlik temalı kaynak teminini stratejik hedeflerinin bütünleyici bir parçası olarak gördüklerine dikkat çekti.

İş Bankası Sosyal Alanda Pozitif Etkiyi Artıracak

Yalçın açıklamasında, “Yeni sendikasyon kredimiz çerçevesinde, ülkemiz için acısı hala taze olan deprem felaketinden etkilenen bölgeye sağlayacağımız finansmanla buradaki iyileşmeye kalıcı katkı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Kadının iş hayatına katılımının artırılmasına İş Bankası’nın önem verdiğini vurgulayarak, bunun sürdürülebilir kalkınmanın gereklerinden biri olarak gördüğünü savundu.

Mart 2023’de yayımlanan Kadının Güçlenmesi Bildirgesi’ni anımsatan Yalçın, ilkeler doğrultusunda kadının toplumdaki yerini ve ekonomideki rolünün sağlamlaştırmasını hedeflediklerini söyledi.

Yalçın, “Ülkemiz ekonomisine kazandırdığımız 388,3 milyon avro ve 224 milyon dolar tutarındaki yeni kaynakla müşterilerimizin dış ticaret işlemlerinin finansmanına desteğimizi ve belirlediğimiz performans kriterleri aracılığıyla sosyal alandaki pozitif etkimizi artırmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın