Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Bankası’ndan 9 Ayda 38 Milyar TL Kâr

Türkiye İş Bankası 9 aylık finansal raporunu KAP üzerinden paylaştı. Banka mevcut yılda 38 milyar TL kar sağladı. İşte detaylar;
İş Bankası’ndan 9 Ayda 38 Milyar TL Kâr
HABER GİRİŞ

Türkiye İş Bankası, mevcut yılın üçüncü çeyreğine ilişkin raporunu Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaştı. Banka, 9 aylık süreçte 38 milyar 10 milyon TL seviyesinde net kar elde etti. Sektörün öncülerinden olan Banka, yıllık kârını geçen yıla göre yüzde 439 oranında artırdı. Özkaynaklar 146,7 milyar TL’ye yükseldi.

Bankanın aktif büyüklüğü geçen yıla göre yüzde 39,3 yükseldi ve 1,29 trilyon TL’ye çıktı.

Söz konusu dönemde nakdi kredi hacmi 711,6 milyar TL’ye, gayrinakdi kredi hacmi ise 229,3 milyar TL’ye yükseldi.

İş Bankası’nın ekonomiye sağladığı toplam kaynak tutarı 940,9 milyar TL’yi buldu. Bankanın mevduat hacmi Eylül 2022’de 837,7 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. TP mevduat hacmi ise yüzde 93 oranında arttı ve 324,3 milyar TL’ye yükseldi.

Net ücret ve komisyon geliri geçen yılın ilk dokuz ayında 5 milyar 280 milyon TL seviyesindeyken mevcut yılda yüzde 103 artışla 10 milyar 744 milyon TL’ye çıktı.

GCM Yatırım Banner

Banka, güçlü performansının yanında uluslararası kredibilitesinin bir sonucu olarak kaynak çeşitliliğini artırmaya devam etti ve pasiflerinin vadesini uzattı. Kadın girişimciler, yenilenebilir enerji yatırımları ile konut finansmanında kullandırılmak amacıyla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Uluslararası Finans Kurumu’ndan 227 milyon ABD doları tutarında kaynak sağladı.

Mevcut yılın ilk 9 ayında 38 milyar TL seviyesinde net kar elde eden Banka, sermaye yeterlilik oranını yüzde 22,1 seviyesine çıkardı ve özkaynak büyüklüğü toplam 146,7 milyar TL’ye ulaştı.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, ilk 9 aylık finansal sonuçları değerlendirdi ve Bankanın Türkiye’nin iktisadi gelişimine katkı sunduğunu vurguladı. Sağlam finansal yapılarının desteği ve kaliteli hizmet sunumu sayesinde sağlıklı büyüme stratejisini kararlıkla uyguladıklarını aktardı. Aran, “Ülke ekonomisine destek olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.