Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran’dan Protestoculara Karar Çıktı: 6 Kişi İdama Mahkum Edildi

İran'ın Yargı Erki Ejei, eylemlerde güvensizlik yarattığını öne sürdüğü kişilerin cezalarının onaylandığını ve infaz edileceklerini duyurdu. İşte detaylar;
İran’dan Protestoculara Karar Çıktı: 6 Kişi İdama Mahkum Edildi
HABER GİRİŞ

İran’da ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra darp edilip komaya giren ve 3 gün sonra hastanede yaşamını yitiren Mahsa Amini’nin ardından ülkede protestolar başlamıştı. Protestolardan kaynaklı idama mahkum edilen 6 kişiden bir kısmının cezalarının Yüksek Mahkeme’de onaylandığı ve infaz edilecekleri açıklandı.

İran’ın Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei protestolarla ilgili tutuklanan protestocuların yargı süreçlerinin kısa sürede sonuçlandığını söyledi.

Gösteriler sırasında kişilerin “terör, cinayet, kamu düzenini bozmak” gibi suçlamalarla yargılandığını belirten Ejei, bu kişilerin idama ya da uzun süreli hapis cezalarına mahkum edildiğini kaydetti.

Ateşli ve Soğuk Silahlarla Cinayetler İşlendi

İran’da “Kadınlar, yaşam, özgürlük” sloganları atan protestocuların bozgunculuk ile devlete karşı savaşa giriştiğini iddia eden Ejei, kişileri ateşli ve soğuk silahlarla cinayet işlediklerini savundu.

Tüm bunları sebep olarak sunan Ejei, eylemlerde güvensizlik yaratan kişilerin cezalarının onaylandığını ve yakında infaz edileceklerine dikkat çekti. İran’da Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması gereken idam kararı, şu ana kadar 6 kişiyi idama mahkum etti.

GCM Yatırım Banner

Tahran’da ahlak polisi tarafından tutuklanan 22 yaşındaki Mahsa Emini, 16 Eylül’de yaşamını yitirmiş ardından ülkede devlete karşı protestolar başlamıştı.

ABD Eylemler Karşısında Yaptırımlar Uyguladı

İran’daki protestolar birçok Avrupa ülkesi tarafından kınanmıştı. ABD, İran’ı kendi halkına yönelik baskı ve sansür uygulamasında kritik bir araç olmakla suçlamıştı. İran devleti tarafından yönetilen bir medya kuruluşunun üst düzey çalışanlarına ise yaptırım uygulamıştı.

Protestolarda kolluk kuvvetleri ile karşı karşıya gelen halka karşı yönetim ise 16 Kasım’da idam kararları aldığını paylaşmış ve Devrim Mahkemesi’nde alınan kararla 3 protestocunun idama çarptırıldığı duyurmuştu.

Olaylarla Bağlantılı 1024 Kişi Hakkında İddianame Hazırlandı

AA’nın İran medyasından derlediği habere göre gösteriler sırasında 60’dan fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi ve binlerce kişi gözaltına alındı.

Yargı Erki Sözcüsü’nün 8 Kasım’da yaptığı açıklamada gösteriler sırasında çıkan olaylarla bağlantılı 1024 kişi hakkında iddianame hazırlandığının bilgisini vermişti.

İran’da Ceza Kanunu’na göre “kamu düzenini bozmak, yeryüzünde bozgunculuk yapmak ve devlete karşı savaş açmak” gibi suçlar sebep gösterilerek bu eylemleri gerçekleştiren kişiler idam istemiyle yargılanıyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.