Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran’dan Avrupa Birliği’ne Ambargo Tepkisi

İran yönetimi, Avrupa Birliği'nin 18 Ekim'de kaldırılması öngörülen ambargoları yürürlükte tutma kararına sert tepki gösterdi. Detaylar haberin devamında;
İran’dan Avrupa Birliği’ne Ambargo Tepkisi
HABER GİRİŞ

İran, Avrupa Birliği’nin (AB) 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma doğrultusunda 18 Ekim’de kaldırılması beklenen ambargoları yürürlükte tutma kararına tepki gösterdi.

İran Dışişleri Bakanlığı, konuya dair bir yazılı açıklama yayımlarken bu kararı yasa dışı ve kötü niyetli bir eylem olarak nitelendirdi.

Bakanlık: “Yükümlülüklerin Açık İhlali”

Avrupa Birliği Konseyi’nin vermiş olduğu kararın, AB’nin ve nükleer anlaşmanın Avrupalı taraflarının, nükleer anlaşma ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararı kapsamındaki yükümlülüklerinin açık bir ihlali olduğunun altı çizildi.

Geçen ay gerçekleştirlen UAEA Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, nükleer anlaşmanın tarafları İngiltere, Fransa ve Almanya’nın hazırladığı ortak metinde, İran’ın nükleer faaliyetlerinin anlaşmada taahhüt edilen unsurları ihlal etmeyi sürdürdüğüne değinilmişti.

Üç ülke, İran’ın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e bildirmişti.

GCM Yatırım Banner

AB Konseyi tarafından bugün yapılan açıklamada, nükleer silahların yayılmasının önlenmesine yönelik yaptırımlar kapsamında 18 Ekim’den sonra da İran’a karşı ambargoların devam edeceği bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.