Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran Kripto Para Düzenlemesi için Hareket Geçti: Tasarı Hazırlandı

İran hükümeti kripto varlıkları düzenlemek için yasa tasarısını hazırladı ve yakında Meclise sunacak. Ayrıntılar geliyor...
İran Kripto Para Düzenlemesi için Hareket Geçti: Tasarı Hazırlandı
Yorum

Kripto paralarla ilgili düzenleyici hassasiyetin arttığı dönemde İran’dan yeni bir adım geldi. Hükümet ülkede kripto varlıklara yönelik yasal düzenleme getirmeye hazırlanıyor. İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Dehkan, kripto paralarla ilgili kapsamlı düzenlemeleri içeren bir yasa tasarısı hazırladıklarını ve yakında Meclise sunacaklarını söyledi.

Kripto paraların kara para aklama amacıyla kullanılabileceğini ve bu yüzden güçlü düzenlemeler gerektirdiğine belirten Dehkan, “Daha önce ülkede kripto paralarla ilgili özel bir düzenleme ve yasa hazırlanmasıyla ilgili bir çalışma yapılmadı. Önceki hükümetin hazırladığı yönetmelik de eksik kaldı.” açıklamasında bulundu.

Kapsamlı bir yasa tasarısı hazırladıklarını aktaran Dehkan, kripto paralara ilişkin güçlü ve kapsamlı bir düzenlemeyi onayladıklarını belirtti. Bu konuya ek olarak ilgili kurumların iş birliğiyle kripto para yasa tasarısı hazırladıklarını ve yakında Meclise göndereceklerini ifade etti.

ABD Yaptırımlarının Aşılması Hedefleniyor

Tahran, kripto paraları uluslararası ticarette kullanarak, ABD tarafından uygulanan yaptırımları aşmayı hedefliyor. Ülke ayrıca madencilik pazarında da büyük paya sahip. İran dünyada kripto para madenciliğinin yaygın olduğu ülkeler arasında öne çıkıyor.

Önceki Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Haziran 2021’de ülkede kripto para faaliyetlerinin yasallaştırılması ve bu alana yatırım yapan vatandaşların sermayesinin korunmasını sağlamak için gerekli adımların atılması çağrısı yapmıştı.

Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığına bağlı Ticareti Geliştirme Teşkilatı Başkanı Ali Rıza Peymanpak da Ağustos 2022’de yaptığı açıklamada, dış ticarette kripto para birimlerini kullanmayı hedeflediklerini söylemişti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%