Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran: Dolar ile Batı’nın Küresel Ekonomideki Hakimiyeti Düşecek

İran tarafından gelen açıklamayla doların etkisinin azaltılmasıyla Batı'nın küresel ekonomideki hakimiyetinin en düşük seviyeye ineceği ileri sürüldü. Detaylar haberde;
İran: Dolar ile Batı’nın Küresel Ekonomideki Hakimiyeti Düşecek
HABER GİRİŞ

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Özel Temsilcisi Igor Levitin ile Tahran’da bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik ve bankacılık alanlarında yapılan anlaşmaların hayata geçirilme süreci konuşuldu.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre yapılan görüşmede iki ülkenin, Kuzey-Güney Koridoru Projesi konusunu ele alarak projeye hız kazandırmak için anlaştıkları kaydedildi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA haberinde, iki ülkenin doların ekonomik ve ticari borsalardaki hakimiyetini sonlandırmasına da hız verecekleri vurgulandı. Karşılıklı ticarette yerel para birimlerini kullanmak için İran ile Rusya, 2016 yılında bir anlaşma yapmıştı.

Kuzey-Güney Koridoru Hızlı Bir Şekilde Uygulanmaya Başlayacak

Şemhani açıklamasında, Batı’nın ekonomik yaptırımlarını etkisiz hale getirebilmek için iki ülkenin arasındaki yatırımların ve bankacılıktaki ortak parayla finansal işlemlerin son aşamaya geldiğini bildirerek şöyle konuştu;

“Doların etkisini azaltmak için açılan, birçok ülkenin katıldığı bölgesel ve uluslararası ekonomik değişim konusuyla ilgili yol, Batı’nın dünya ekonomisi üzerindeki hakimiyetini mümkün olan en düşük seviyeye indirecektir.”

GCM Yatırım Banner

İki ülke liderlerinin kararlılığına işaret eden Şemhani, bölgede transit geçişte önemli rol oynayacağını öngördüğü Kuzey-Güney Koridoru’nun bir an önce uygulanması için bir engel olmadığını savundu.

Levitin de konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Moskova yönetiminin söz konusu projeleri hayata geçirme konusundaki kararlı olduğunu aktararak şöyle konuştu;

“Moskova, transit, çelik, petrol ve petrokimya gibi alanlardaki ortak projelerin bir an önce hayata geçirilmesine ve birçok bölge ülkesinin de istifade edebileceği, ekonomik ve sermaye alanlarındaki yatırımlara hazır.”

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.