Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnşaat Sektörü Kötü Tabloyu Açıkladı: Mecalimiz Yok

İnşaat sektörü, ardan girdi maliyetleri ve ekonomik sorunlar yüzünden uzun süredir daralıyor. TMB Başkanı Erdal Eren konuyu değerlendirdi. İşte detaylar;
İnşaat Sektörü Kötü Tabloyu Açıkladı: Mecalimiz Yok
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Artan kira fiyatları, maliyetler ve ekonomik durgunluğun etkisiyle inşaat sektöründeki daralma devam ediyor. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, konuyla ilgili değerlendirmeler yaptı ve olumsuz görünümü gözler önüne serdi. Eren, girdi maliyetlerinde yaşanan artışa dikkat çekerek kamu müteahhitleri için yeterli çözüm sağlanamadığını söyledi.

Konut sektöründe ihtiyaç kapsamında arza yanıt olacak yeni projelerin hayata geçirilmediğini bildirdi.

Anadolu’nun her yerinde krediler ile projelerini bitirme çabasında olan şirketlerin mevcut yük altında ayakta kalmaya mecalleri olmadığını belirtti.

Eren, hükümete çağrıda bulunarak gelecek yıl için kamu müteahhitlerinin problemlerini çözecek adımlar beklediklerini ifade etti.

“5 Çeyrektir Daralıyor”

TÜİK tarafından yapılan üçüncü çeyreğe ilişkin istatistikleri ele aldı ve inşaat sektörünün 5 çeyrektir üst üste daraldığını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Sektörde yaşanan yüzde 14,1’lik daralmanın önemli sorunlara işaret ettiğini dile getirdi. Bir önceki yılın üçüncü çeyreğinden beri üst üste artan oranlarla sektörün daraldığını vurguladı.

Eren, inşaat yatırımlarında canlanmaya ve maliyetlerdeki artış sorunun çözümüne ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Son olarak hükümetin yapacağı çakışmalara her zaman olduğu gibi katkı sağlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın