Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’nin Büyük Bankaları BoE’nin Stres Testini Geçti

İngiltere Merkez Bankası, ülkedeki en büyük sekiz bankanın ciddi bir ekonomik krize karşı dayanıklılıklarını inceleyen son stres testi raporunu yayımladı.
İngiltere’nin Büyük Bankaları BoE’nin Stres Testini Geçti
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BoE), ülkedeki bankacılık sistemine ilişkin 2022-2023 dönemi stres testi sonuçlarını açıkladı. Sonuçlarda İngiltere’nin en büyük 8 bankasının yüksek enflasyon, resesyon ve düşük konut fiyatlarının temel alındığı kriz senaryosuna karşı dayanıklı olduğu görüldü.

Birleşik Krallık’taki politika faizi artışlarına karşı bankaların direnç göstermeyi başardığı belirtilen açıklamada, artan faiz sebebiyle vatandaşların kredi borçlarını ödemekte zorlanabileceği kaydedildi.

Açıklamada, “Birleşik Krallık bankalarının, sürekli yüksek enflasyonu, artan küresel faiz oranlarını, küresel ölçüde yüksek işsizlikle derin eşzamanlı durgunlukları içeren ciddi bir stres senaryosuna karşı dirençli olduğunu gösteriyor.” ifadeleri yer aldı.

Bankaların Varlık Kalitesi 2019’dan Bu Yana İyileşti

İngiltere’deki bankaların varlık kalitesinin 2019’daki son döngüsel stres testinden bu yana iyileştiğine işaret edildi. Olası kriz senaryosunda İngiltere’de enflasyonun gelecek 3 yıl süresince ortalama yüzde 11 seviyesinde seyretmesi bekleniyor.

Söz konusu 3 yılın ardındansa yüzde 17’ye çıkarak zirveye ulaşması ve hanehalkı reel gelirinin yüzde 13 azalmasının beklendiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

BoE tarafından yapılan açıklamada yüksek enflasyona yanıt olarak, söz konusu senaryoda İngiltere Merkez Bankası’nın para politikasının sıkılaştığı ve faizin yüzde 6 seviyesinde olacağı tahmin edildi.

İngiltere’nin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) raporununsa bahsi geçen ihtimaller içerisinde yüzde 5 daralacağı öngörüldü. Ülkedeki konut fiyatlarınınsa yüzde 31 düşmesinin baz alındığı vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.