Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’den Tayvan Krizi Hamlesi: Çin Büyükelçisi Çağrıldı

İngiltere, Tayvan'daki agresif tırmanış nedeniyle Çin büyükelçisini çağırdı. Detaylar haberde;
İngiltere’den Tayvan Krizi Hamlesi: Çin Büyükelçisi Çağrıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti nedeniyle başlayan krizin etkileri her alanda kendini göstermeye devam ediyor.

Ziyaretin hemen ardından Çin’in Tayvan adası çevresinde büyük çaplı tatbikatlar başlatması pek çok ülke tarafından tepkiyle karşılanmaya devam ediyor.

Krizle ilgili endişe duyan ülkelerden biri olan İngiltere’den de konuyla ilgili bir hamle geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Çarşamba günü Çin’in İngiltere Büyükelçisi Zheng Zeguang’ı çağırdı.

Görüşme isteğinin nedeninin Nancy Pelosi’nin ziyaretinin ardından Pekin’in Tayvan’a yönelik eylemleri hakkında bilgi almak olduğu duyuruldu.

Truss: Pekin’den Saldırgan Davranışlar Görmeye Başladık

Truss yaptığı açıklamada, “Yetkililere, Çin Büyükelçisi’ni ülkesinin eylemlerini açıklaması için çağırmaları talimatını verdim. Son dönemde Pekin’den bölgede barışı ve istikrarı tehdit eden artan saldırgan davranış ve söylemler görmeye başladık” ifadelerini kullandı.

Truss sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

İngiltere, Çin’i herhangi bir anlaşmazlığı güç ya da zorlama tehdidi kullanımı olmaksızın barışçıl yollarla çözmeye çağırıyor.

Tayvan hükümet yetkilileri geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretine misilleme olarak, Çin uçakları ve savaş gemilerinin tatbikatlara başladığını bildirmişti.

ABD, Kriz Çıkarma Niyetinde Olmadığını Duyurmuştu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, görüşme öncesinde Washington’ın Pekin’e defalarca Pelosi’nin Tayvan ziyareti konusunda bir kriz aramadığını açıkça belirttiğini ifade etmişti. Blinken, ülkesinin bir krizi kışkırtmak için hareket etmeyeceğini, ancak müttefiklerine destek vereceğini ve Tayvan Boğazı’ndan standart deniz ve hava geçişi yapılacağını sözlerine eklemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu