Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’den Çocuk Mahremiyeti Korunmadığı için TikTok’a Ceza!

Birleşik Krallık, TikTok'un çocukların mahremiyetini korumadığını ileri sürerek bir para cezasıyla karşı karşıya olduğunu açıkladı. Detaylar haberde;
İngiltere’den Çocuk Mahremiyeti Korunmadığı için TikTok’a Ceza!
HABER GİRİŞ

Birleşik Krallık Mart ayında Çin’e ait olan video uygulaması TikTok’un devlete ait kurumsal cihazlarda kullanılmasını yasaklamayı planladığını duyurmuştu. İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO) tarafından bugün TikTok’a 12,7 milyon sterlin (15,9 milyon dolar) para cezası verildiği açıklandı.

İngiltere’nin TikTok için aldığı para cezası kararı, Birleşik Krallık dahil Batılı ülkelerin devlete bağlı kurumlarda güvenlik endişeleri sebebiyle uygulamayı resmi cihazlardan engelleme hamlesinin ardından geldi.

Uygulamada hesap oluşturulması için minimum yaş sınırının 13 olarak belirlenmesine rağmen TikTok’un 2020’de 13 yaşın altındaki 1,4 milyon İngiltereli çocuğun platformunu kullanmasına izin verdiği ileri sürüldü.

Reşit Olmayan Çocukların Tespiti için TikTok Çaba Göstermedi

TikTok’a verilen para cezasını detaylandıran ICO, uygulamanın 13 yaşından küçük çocukların kişisel verilerini ebeveynlerinin izni olmadan kullandığını da bildirdi. Bu sebepler üzerine veri koruma yasasını ihlal ettiği öngörülen cezanın verildiği kaydedildi.

Veri ihlallerinin Mayıs 2018 ile Temmuz 2020 arasında meydana geldiğini vurgulayan ICO, platformu kimin kullandığı ve reşit olmayan çocukların tespiti için yeterince çaba gösterilmediğini ileri sürdü.

Şimdi Kayıt Olun

Reuters haberinde ICO Başkanı John Edwards’ın açıklamalarına da yer verdi. Edwards, çocukların fiziksel dünyada olduğu kadar dijital dünyada da güvende olmalarını sağlamak için yürürlükte olan yasaların olduğunu vurguladı. TikTok bu yasalara uymadığına dikkat çekti.

TikTok’un 40 Bin Kişilik Güvenlik Ekibi Mevcut

Reuters haberinde bir TikTok sözcüsünün ICO’nun kararına katılmadığı açıklamalarını da aktardı. Sözcü, karar verilen para cezasının geçen yıl ICO tarafından belirlenen olası 27 milyon sterlinden düşürülmesinden memnun olduğunu belirtti.

Platformdaki 13 yaşından küçük çocukların uzak tutulması için büyük yatırımların yapıldığına işaret eden sözcü, TikTok’un 40 bin kişilik güçlü güvenlik ekibinin olduğunu paylaştı. Platformu kullanıcıların güvenliği için gece gündüz çalıştıklarını kaydetti.

TikTok sözcüsü açıklamasında, ICO kararını gözden geçirmeye devam edeceklerini ve ileriki adımların değerlendirileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.