Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Yılın İlk Enflasyonunda Yukarı Yönlü Sürpriz

ABD’nin ardından dünyanın en büyük ekonomilerinden Ocak ayı enflasyon verileri geliyor. Yaşam maliyetinin gündemden düşmediği İngiltere’de durum ne?
İngiltere’de Yılın İlk Enflasyonunda Yukarı Yönlü Sürpriz
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), İngiltere’nin beklenen enflasyon raporunu açıkladı. Yaşam maliyeti krizinin derinleştiği ülkede, yıllık enflasyon 2023’ün ilk ayında çift hanede kalsa da yüzde 10,1 ile tahminlerden iyi geldi.

Piyasa beklentisi, tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) bir önceki yıla kıyasla yüzde 10,3’e düşmesi yönündeydi. Aralık’ta yıllık enflasyon oranı Kasım’daki yüzde 10,7’nin ardından gerileyerek yüzde 10,5 olsa da çift haneden inememişti.

Bununla birlikte Ekim’deki yüzde 11,1’lik zirvenin ardından ardışık ikinci gerilemesini kaydetmişti. Ocak için yıllık enflayson oranıyla, düşüş serisi üç aya taşındı.

İngiltere Enflasyon Ocak
Kaynak: ONS

Aşağı yönlü en büyük katkı, ulaşım (özellikle yolcu taşımacılığı ve motor yakıtları) ile restoran ve otellerden geldi. Buna karşılık alkollü içecekler ve tütün fiyatlarındaki artış, değişime en büyük kısmen dengeleyici yukarı yönlü katkıyı yaptı.

Aylık bazda enflasyon da şaşırttı. Beklenti yüzde 0,3 düşüş yönündeyken TÜFE’de yüzde 0,6 düşüş oldu. Bu, bir yıl içindeki ilk düşüş ve 2019 Ocak ayından bu yana en büyük düşüş oldu.

Gıda, enerji, alkol veya tütünü dahil etmeyen çekirdek TÜFE, Aralık ayındaki yüzde 5,8’den yüzde 5,3’e indi.

Enflasyon verilerine ilişkin görüş bildiren ONS Baş Ekonomisti Grant Fitzner, hala yüksek bir seviyede olsa da fiyat artışlarının yeniden yumuşadığını söyledi. Bunun, geçen ayın dik artışından sonra seyahat fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığını belirtti. Mobilya maliyetinin de gerilediğini ancak bunun, alkol ve tütün fiyatlarındaki artışla dengelendiğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu