Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Yatırımcılar Sterlin Çökerken Bitcoin’e Yöneliyor

Sterlin, ABD doları karşısında zayıflamaya devam ederken, yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisi artıyor. Detaylar haberde…
İngiltere’de Yatırımcılar Sterlin Çökerken Bitcoin’e Yöneliyor
HABER GİRİŞ

Küresel ekonomi ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından uygulana sıkı faiz politikası nedeniyle büyük bir baskı altına girmiş durumda. ABD dolarındaki artış, sterlinin adeta dibe vurmasına neden oldu.

İngiltere’deki yatırımcılar ise varlıklarının değerini korumak için Bitcoin’e yöneliyor gibi görünüyor. Bitcoin’in işlem hacmindeki artış, sterlinden kripto para birimine akış olduğunu gösteriyor.

GBP/BTC İşlem Hacminde Dikkat Çeken Artış

GBP/BTC işlem hacmi
Kaynak: Coinshares

CoinShares araştırma başkanı James Butterfill tarafından paylaşılan veriler, borsalardaki GBP/BTC işlem hacminin 26 Eylül’de rekor 881 milyon dolara ulaştığını ortaya koyuyor. Ortalama olarak, bu rakam genellikle günde 70 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Son 30 gün içinde GBP/BTC çiftinin hacmi yüzde 878 artarken, bir önceki yıla göre bu rakam yüzde 1.400’den fazla oldu.

Artan Hacim Diğer Fiat Paralara da Yansıdı

BTC fiat para işlem hacimleri
Kaynak: Coinshares

Sterlinin yanı sıra, veriler büyük fiat para birimlerinin Bitcoin ile artan bir ticaret hacmi kaydettiğini gösteriyor. Euro karşısındaki hacim son 30 günde %84 arttı. USD/BTC çiftindeki hacimde de aynı dönemde yüzde 66’lık artış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Butterfill, bir fiat para birimi tehdit edildiğinde, yatırımcıların Bitcoin’i tercih etmeye başlayacağını yazdı. Bitcoin’e geçiş, İngiltere Başbakanı Liz Truss’un vergi indirimleri için devlet borçlanmasını artırma önerisinin enflasyonu kötüleştireceği korkusuyla geldi.

İngiltere’de vatandaşların dikkatlerini Bitcoin’e çevirmesiyle senaryo, kripto para biriminin enflasyona karşı bir koruma görevi görebileceği savunucuları tarafından doğrulanıyor.

Sterlinin zayıflığı, kitlelere tasarruflarının devalüasyonla karşı karşıya kalacağı korkusuyla kripto para birimlerine geçme fırsatları sunduğu için Bitcoin adına olumlu bir görünüm olarak kabul edilebilir.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma, İngiltere’de kripto paralara harcanan paranın 30 milyar sterlini aştığını ortaya koymuştu. Bitcoin’e yönelik bu ilgi, kripto para biriminin tarihi çöküşlerinden birine tanık ettiği bir dönemde gerçekleşiyor.

Geçen yılın Kasım ayında 69.000 dolar ile tarihi zirvesine dokunan BTC, yüzde 70’in üzerinde değer kaybetti ve yazım itibarıyla 19.300 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dijital varlık yükselen enflasyon ve faiz artırımları sonrası 2022 yılı boyunca kayıplarını artırıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.