Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Perakende Satışlar Haziran’da Beklenti Üstü Arttı

Ulusal İstatistik Ofisi, İngiltere’de perakende satışların geçen ay beklenti üstü arttığını bildirdi. Detaylar geliyor...
İngiltere’de Perakende Satışlar Haziran’da Beklenti Üstü Arttı
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin önemli ekonomik verilerinden perakende satışların Haziran ayı sonuçları açıklandı. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan rakamlara göre olağandışı sıcak hava ve gıda satışlarındaki toparlanmanın etkisiyle İngiltere’de perakende satışlar Haziran ayında beklenenden fazla arttı.

Kurum, Haziran ayında perakende satış hacimlerinin Mayıs ayına göre yüzde 0,7 daha yüksek olduğunu söyledi ve bu, ekonomistlerin bir yüzde 0,2’lik tahmininden daha büyük bir artışı temsil ediyor. Satış hacimleri bir yıl öncesine göre yüzde 1,0 daha düşüktü ve ekonomistlerin yüzde 1,5’lik düşüş tahminlerini aştı. Akaryakıt hariç perakende satışların değerinde ise yıllık yüzde 7,8’lik artış kaydedildi.

ONS baş ekonomisti Grant Fitzner, “Kısmen iyi hava koşullarının ve mağazaların ve mobilya mağazalarının da güçlü bir ay geçirmesinin de yardımıyla, fazladan resmi tatilin etkilerinden toparlanan gıda satışlarıyla birlikte perakende satışlar güçlü bir şekilde arttı” açıklamasında bulundu.

İngiliz hane halkı, geçen yıl 41 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 11,1’e ulaşan ve Haziran’da yüzde 7,9 olan enflasyonun baskısı altında. Son rapora göre ülkede 13 ayın en düşük enflasyon rakamları açıklandı.

ONS rakamları, perakendecilerde harcanan para miktarının COVID-19 salgınının başlamasından hemen önce Şubat 2020’ye göre yüzde 17,9 daha yüksek olduğunu, satın alınan mal hacminin ise yüzde 0,2 daha düşük olduğunu gösteriyor. Bu, enflasyonun İngiltere ekonomisi üzerindeki etkisini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

İngiltere’nin rekabet düzenleyicisi son açıklamasında, bazı politikacıların, tüketici gruplarının ve sendikaların vurgunculuk yaptığı iddialarının ardından, yüksek fiyatların süpermarketler arasındaki zayıf rekabetten kaynaklanmadığına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.