Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Gıda Enflasyonunun Rekabet Kaynaklı Olmadığı Söylendi

İngiltere’de Rekabet ve Piyasa Kurumu, gıda fiyatlarındaki yüksekliğin rekabet kaynaklı olmadığını bildirdi. Detaylar geliyor...
İngiltere’de Gıda Enflasyonunun Rekabet Kaynaklı Olmadığı Söylendi
HABER GİRİŞ

İngiltere’de düzenleyici kurumlardan Rekabet ve Piyas Kurumu (CMA), gıda fiyatlarındaki enflasyonun, zayıf perakende rekabetinden kaynaklanmadığını söyledi. Düzenleyici kurum, süpermarketlerin yaşam maliyeti krizi sırasında vurgunculuk yaptıkları iddialarını reddetmelerini haklı çıkardı.

Pazar lideri Tesco ve 2 Numaralı Sainsbury’s de dahil olmak üzere bazı politikacılar, tüketici grupları ve sendikalar süpermarketleri kriz yoluyla aşırı kar elde etmekle suçladılar.

Market sektörüyle ilgili soruşturmasını güncelleyen Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA), genel kanıtların, tüm süpermarketler ve indirimciler arasındaki fiyat rekabetinin daha güçlü olduğu akaryakıt piyasasından daha iyi bir tablo ortaya koyduğunu belirtti.

Resmi verilere göre, Birleşik Krallık gıda fiyatları enflasyonu Mart ayında yüzde 19’un üzerinde, 1977’den beri en yüksek seviyesine ulaştı. Haziran ayında yüzde 17,3 ile yavaşlama görülmesine rağmen, bu durum hala birçok hanenin mali durumu üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor.

Düzenleyici kurum, “Gıda fiyat enflasyonu tarihsel olarak yüksek seviyelerde olmasına rağmen, CMA tarafından bugüne kadar toplanan kanıtlar rekabet sorunlarının bunu yönlendirmediğini gösteriyor” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Perakende bakkaliye sektöründe faaliyet kârının 2022-23’te yüzde 41,5 düştüğünü ve ortalama faaliyet marjlarının yüzde 3,2’den yüzde 1,8’e düştüğüne vurgu yapan CMA, perakendecilerin artan maliyetlerinin tüketicilere tam olarak yansıtılmadığını belirtti.

CMA, sözde birim fiyatlandırma veya belirli bir ürünün ağırlık veya hacim olarak ne kadara mal olduğu ile ilgili kuralların sıkılaştırılması gerektiğini söyledi. Hükümeti, alışveriş yapanların en iyi fırsatları belirlemelerine yardımcı olmak için mevzuatta reform yapmaya çağırdı.

CMA İcra Kurulu Başkanı Sarah Cardell, “Bütün perakendeciler fiyatları olması gerektiği kadar açık göstermiyor, bu da insanların ürün fiyatlarını karşılaştırmasını engelliyor olabilir” açıklamasında bulundu.

Bazı perakendecilere gerekli değişiklikleri yapmaları veya yaptırımla karşı karşıya kalma riskini almalarının söyleneceğini belirtti. CMA soruşturmasının bir sonraki aşaması, süt, ekmek ve bebek maması da dahil olmak üzere 10 ürün kategorisi için tedarik zincirindeki rekabeti ve fiyatları inceleyecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın