Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Mortgage Krizinin Giderek Derinleşeceği Öngörülüyor

İngiltere'de mortgage faiz oranlarının artacağı ve 2026'ye kadar yıllık 15,8 milyar sterlin ek maliyet oluşturacağı tahmin edildi. Detaylar haberde;
İngiltere’de Mortgage Krizinin Giderek Derinleşeceği Öngörülüyor
HABER GİRİŞ

İngiliz düşünce kuruluşu Resolution Foundation analizinde enflasyonun Nisan’da beklentiden yüksek gelmesi ve maaşlardaki artışın sürmesiyle İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz artış döngüsünün devam edeceğine işaret edildi.

BoE son toplantısının ardından politika faizini yüzde 4,25′ten yüzde 4,5′e çıkarmıştı. 2024 ortasına kadar faizin yüzde 6’ya ulaşacağı beklentisiyle ise mortgage için faiz oranları da yükseliyor ve bu durumdan piyasadaki anlaşmalar da etkileniyor.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde ortalama iki yıllık sabit mortgage oranlarının (konut kredisi) bu sene sonunda yüzde 6,25’e çıkacağını, 2027’nin sonuna kadarsa yüzde 4,5 seviyesine ineceği tahmininde bulundu.

Bahsi geçen yüksek oranların İngiltere’deki mevcut mortgage krizini giderek derinleştireceği ve yıllık toplam mortgage geri ödemelerine 2026’ya kadar 15,8 milyar sterlin ek maliyet olarak yansıyacağı öngörüldü.

Hane Başı Yıllık Mortgage Geri Ödemeleri Gelecek Yıl Artabilir

Hane başı yıllık mortgage geri ödemelerininse gelecek yıl itibarıyla 2 bin 900 sterlin artması ve 7,5 milyon hanenin yüksek oranlardan etkilenmesi tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Resolution Foundation Kıdemli Ekonomisti Simon Pittaway, yayımlanan analize dair değerlendirmede bulundu. Faiz oranlarının daha yükseleceğine işaret eden Pittaway, oranın uzun süre yüksek kalacağına yönelik piyasa beklentilerinin olduğunu kaydetti.

Ayrıca anlaşmaların piyasadan çekilerek yeni yüksek oranlı anlaşmalarla değiştirilmesinin piyasada büyük etki yaptığına dikkat çeken Pittaway şu şekilde konuştu;

“Mortgage krizi şu anda mortgage ödemelerini 15,8 milyar sterlin artırma yolunda ve gelecek yıl yeniden mortgage maliyetleri hane başı ortalama 2 bin 900 sterlin yükselebilir.”

Artışların Yaklaşık Yüzde 60’ı İngiliz Halkına Yansıtılmadı

Diğer bir taraftan söz konusu artışların beklenildiği kadar kötü olmama ihtimalinin de olduğunu söyleyerek, ancak 15,8 milyar sterlinlik artışın yaklaşık yüzde 60’ının hala hane halklarına yansıtılmadığını vurguladı.

Bahsi geçen artışın yansıtılması durumunda artan geri ödemelerin, genel seçimler öncesinde milyonlarca hanenin zaten kötüleşen yaşam standartlarına bir darbe daha vuracağına dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.