Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Mart Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı: Beklenti Aşıldı

İngiltere’de yüksek enflasyon ve sıkı faiz politikasının ortasında, işsizlik rakamları Mart ayında artışını sürdürdü. Ayrıntılar geliyor...
İngiltere’de Mart Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı: Beklenti Aşıldı
HABER GİRİŞ

İngiltere ekonomisinin durumu hakkında fikir verecek verilerden işsizlik rakamları açıklandı. İngiltere’de işsizlik oranı Mart’ta yüzde 3,9’a yükseldi yüzde 3.8 olan beklentiyi aştı. İşsizlik artmasına rağmen, daha fazla insan iş piyasasına geri dönmeye çalışarak İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) enflasyon baskılarına ilişkin endişelerini azaltma potansiyeline sahip.

Sterlin, yatırımcıların BoE’nin Haziran’daki bir sonraki toplantısında faiz artırımlarını durdurma olasılığına ilişkin görüşlerini yeniden düzenlenmesiyle dolar ve euro karşısında düştü. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), alınan geçici verilerin, Mart ayına göre 136.000 düşüşle Nisan ayında iki yıldan fazla bir süredir toplam bordrolu çalışan sayısındaki ilk düşüşü gösterdiğini söyledi.

Açık pozisyonlar, Nisan ayına kadar olan üç ayda arka arkaya onuncu kez düşerek 2021 ortasından bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Bununla birlikte, BoE’nin faiz oranlarını daha fazla artırıp artırmama konusundaki tartışmasının merkezinde yer alan ücret artışı, tarihsel standartlara göre güçlü kaldı.

Temel ücret, Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7 arttı kazandı. Ankete katılan ekonomistler, temel kazançların yüzde 6,8 oranında daha güçlü bir şekilde büyümesini bekliyordu. Artış, kamu sektörü çalışanları için ücret artışındaki hızlanmadan kaynaklandı.

İkramiyeler dahil yıllık ücret artışı ise yüzde 5,8 ile beklentiyi karşıladı. Ulusal İstatistik Ofisi’nde ekonomik istatistikler müdürü Darren Morgan, işe geri dönen veya iş arayan insanların akışının özellikle erkekler tarafından yönlendirildiğini söyledi. Morgan, uzun süreli hastalık nedeniyle çalışmayanların sayısının yeni bir rekora ulaştığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

İşsizlik rakamları İngiltere Merkez Bankası tarafından alınan son faiz kararının ardından açıklandı. Merkez bankası 25 baz puan faiz artırım kararı alırken, ekonomide resesyon beklenmediğini bildirdi. Ülkede enflasyon Mart ayında çift hanede kalmaya devam etti ve yüzde 10,1 olarak açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.