Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası Yine Faiz Artırdı: Resesyon Beklenmiyor

İngiltere Merkez Bankası gerçekleştirdiği toplantıda faiz artırımlarını sürdürdü. Banka ekonominin resesyona girmesini beklemiyor.
İngiltere Merkez Bankası Yine Faiz Artırdı: Resesyon Beklenmiyor
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını 25 baz puan artırdı ve ekonomi tahminlerini bu yıl resesyon olasılığını ortadan kaldıracak şekilde revize etti. Para Politikası Kurulu (MPC), bankanın yüksek enflasyonu kontrol altına alma taahhüdünü yinelemedi.

Banka faiz oranlarını son karar ile yüzde 4,25′ten yüzde 4,5′e çıkardı. İngiltere’de enflasyon sürekli yüksek gıda ve enerji faturalarının etkisiyle Mart ayında yıllık yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşti. Değişken gıda, enerji, alkol ve tütün fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon Mart ayına kadar olan 12 ayda yüzde 5,7 arttı.

Resesyon Beklenmiyor

Para Politikası Raporundaki güncellenmiş büyüme tahminlerine göre İngiltere ekonomisinin bu yıl resesyona girmesini beklenmiyor. Birleşik Krallık GSYİH’sının bu yılın ilk yarısında sabit kalması, 2024′ün ortasına kadar yüzde 0,9 ve 2025′in ortalarına kadar yüzde 0,7 büyüyeceği tahmin ediliyor. Ülkenin yeni büyüme rakamları yarın yayınlanacak.

Raporda, “Küresel faaliyet için yakın vadeli görünüme ilişkin olumlu gelişmeler var, İngiltere ağırlıklı dünya GSYİH’sının artık tahmin dönemi boyunca ılımlı bir hızda büyümesi bekleniyor” ifadeleri yer aldı.

Risklerin devam ettiği vurgusu yapılan raporda, son küresel bankacılık sektörü gelişmeleri ile ilgili olarak kredi koşullarının sıkılaştırılmasının GSYİH üzerinde küçük bir etkisi olmasının beklendiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini izleyen büyük fiyat artışları yıllık karşılaştırmanın dışında kaldığından, enflasyonun Nisan ayından itibaren keskin bir şekilde düşmesi bekleniyor.

Enflasyon Tahminleri Paylaşıldı

MPC, enflasyonun daha önce Şubat raporunda öngörülenden daha yavaş bir oranda düşeceğini ve bu yılın sonunda yüzde 3,9 olan önceki tahmine kıyasla yüzde 5,1′e düşeceğini tahmin etti. İki ve üç yıllık zaman diliminde, yüzde 2 hedefinin altına düşeceği ve yüzde 1’in biraz üzerinde kalacağı tahmini paylaşıldı.

Komite, dış maliyet şoklarının ücretler ve yurt içi fiyatlardaki enflasyon üzerindeki ikinci tur etkilerinin ortaya çıkmasından daha uzun sürebileceği olasılığını belirterek, enflasyon tahmini etrafındaki risklerin önemli ölçüde yukarıya doğru eğimli olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın