Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Konut Fiyatları 3 Ay Sonra Düşüş Gösterdi

İngiltere’de konut fiyat endeksi Nisan’da yüzde 0,3 azalarak, üç aylık büyüme trendine ara verdi.
İngiltere’de Konut Fiyatları 3 Ay Sonra Düşüş Gösterdi
Yorum

İngiltere’de Halifax konut fiyat endeksi Nisan sonuçları açıklandı. Rapora göre İngiltere’de ortalama ev fiyatları, Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında düşüş gösterdi. Beklenti ise yüzde 0,2 artış olmasıydı. Halifax konut fiyat endeksi yıllık bazda ise yüzde 0,1 artışla yüzde 1,7’lik artış beklentisini karşılamadı.

Yapılan açıklamada ev fiyatlarının üç aylık ardışık büyümenin ardından düşüş gösterdiği ancak ortalama emlak fiyatlarının geçen yıldan bu zamana kadar olan süreçte çok fazla değişmediği belirtildi.

Şu anda ortalama ev fiyatlarının geçen yazın zirvesinden 7.000 sterlin daha aşağıda 286.896 sterlin olduğu açıklandı.

Son aylarda borçlanmada görülen kısa vadeli oynaklığın ev fiyatındaki hareketlere yansıdığı, ekonominin sağlam bir işgücü piyasası ve tüketici enflasyonu ile dirençli olduğunun kanıtlandığı belirtildi.

Halifax Mortgages Direktörü Kim Kinnaird, “Mortgage oranları artık istikrar kazanıyor ve son yılların ortalamasının oldukça üzerinde kalsalar da bu, alıcılar için önemli bir kesinlik sağlıyor. Konut piyasası bir bütün olarak sakinliğini korurken, satıcılar piyasa koşullarına uyum sağladıkça satılık emlak sayısı da yavaş yavaş artıyor.” dedi.

Mortgage onaylarında piyasa çapında bir artış olmasının yanında son rakamların daha istikrarlı bir ortamın göstergesi olabileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu