Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enflasyon Mart’ta Çift Hanede Kalmaya Devam Etti

Birleşik Krallık enflasyon Mart’ta beklentilerin üzerinde kalmaya devam etti. Ekonomistler faiz artırımlarının sürmesini bekliyor. Detaylar geliyor…
İngiltere’de Enflasyon Mart’ta Çift Hanede Kalmaya Devam Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hanehalkları artan gıda ve enerji faturalarına maruz kalmaya devam ederken, Birleşik Krallık enflasyonu Mart ayında beklentilerin üstünde açıklandı ve çift hanede kalmayı sürdürdü. Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre, tüketici fiyat endeksi yıllık yüzde 10,1 olarak gerçekleşti. Beklenti yüzde 9,8 olarak geleceği yönündeydi.

Aylık bazda enflasyon, yüzde 0,5’lik beklentiyi aştı ve yüzde 0,85 seviyesinde oldu. Enflasyonda 41 yılın en yüksek seviyesi yüzde 11.1 ile Ekim ayında görülmüştü. Ev sahibi oturanların konut maliyetlerini (TÜFE) içeren Tüketici Fiyatları Endeksi, Mart 2023′e kadar olan 12 ayda yüzde 8,9 arttı.

İngiltere enflasyon rakamları
Kaynak: ONS

Değişken gıda, enerji, alkol ve tütün fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE, 12 ayda yüzde 5,7 arttı ve bu, İngiltere Merkez Bankası (BoE) için endişe kaynağı yaratıyor. ONS raporunda, Mart ayında yıllık enflasyona yukarı yönlü en büyük katkıların, konut hizmetlerinden ve gıda ile alkolsüz içeceklerden geldiğini belirtti.

İngiliz hanehalkları yüksek gıda ve enerji faturalarıyla mücadele etmeye devam ederken, çeşitli sektörlerdeki işçiler son aylarda ücret ve koşullar konusundaki anlaşmazlıkların ortasında toplu grev eylemleri başlattı.

BoE’nin Faiz Artırımlarını Sürdürmesi Bekleniyor

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, son rakamların hükümetin neden enflasyonu düşürme çabalarını sürdürmesi gerektiğini yeniden gösterdiğini belirtti. İngiltere Merkez Bankası geçen ay faiz oranlarını 25 baz puan artırarak yüzde 4,25′e yükseltti ve Mayıs toplantısında 25 baz puanlık bir faiz adımı daha bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Ekonomistler, Birleşik Krallık’ın enerji düzenleyicisinin Nisan 2022’de fiyat üst sınırını yüzde 54 oranında artırması sonrası, baz etkiler nedeniyle, Mart ayındaki enflasyon rakamlarındaki hafif düşüşün ardından Nisan ayında daha büyük bir düşüş olmasını bekliyor.

JPMorgan Asset Management küresel piyasa stratejisti Hugh Gimber, manşet enflasyonun yeniden doğru yöne gitmesine rağmen, merkez bankasının fiyat baskılarının kontrol altında olduğu konusunda rahat hissetmekten halen çok uzak olduğunu söyledi.

Enerji fiyatlarının dengelenmesi yılın ikinci yarısında enflasyonun dizginlenmesine yardımcı olurken, JPMorgan’dan Gimber, temel fiyat baskılarını dizginlemek için uzun bir durgun ekonomik büyüme dönemine ihtiyaç duyulacağının giderek daha belirgin hale geldiğini söyledi.

Mayıs ayında büyük olasılıkla 25 baz puanlık bir faiz artırımının göründüğünü ve ekonomik verilerin daha kesin soğuma işaretleri göstermedikçe daha fazla adım atılabileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.