Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisi Enflasyon Etkisiyle İlk Çeyrekte Zayıf Büyüdü

İngiltere ekonomisinin ilk çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Mart ayında daralma dikkat çekti. Ayrıntılar haberde...
İngiltere Ekonomisi Enflasyon Etkisiyle İlk Çeyrekte Zayıf Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere ekonomisinin ilk çeyreğine dair büyüme rakamları açıklandı. Ulusal İstatistik Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre ekonomi ilk çeyrekte yüzde 0,1 oranında büyüdü. Beklenti bu oranda bir büyümenin geleceği yönündeydi. Mart ayında ise beklenmedik bir daralma yaşandı.

İnşaat sektörü yüzde 0,7 büyürken, imalat performansı ilk çeyrekte yüzde 0,5 artttı. Hizmet ve üretimde ise yüzde 0,1′lik büyüme yaşandı. Aylık bazda bakıldığında, özellikle toptan ve perakende ticaret ile motor onarımlarındaki düşüşler nedeniyle hizmetler Mart’ta yüzde 0,5 geriledi.

Açıklamada gelirlerin yüksek fiyatların baskısı altında kaldığı için gerçek hanehalkı harcamalarında büyüme olmadığına yer verildi. İngiltere’de büyüme, ekonominin 2022′de teknik bir durgunluktan kıl payı kurtulmasının ardından Ocak’ta yüzde 0,4 ve Şubat’ta sabit kaldı.

Enflasyon, Mart okumasının hala yüzde 10′un üzerinde olması ile, Birleşik Krallık üzerinde diğer büyük ekonomilere göre daha ciddi bir tehdit olmaya devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası dün faiz oranlarını 25 baz puan artırarak yüzde 4,5′e çıkardı. Banka yüksek enflasyonla mücadele için art arda 12. kez faiz artırımı yaptı.

Merkez bankası faiz artırımlarına rağmen, İngiltere’nin bu yıl resesyona girmesini beklemediğini söyledi. İngiltere Merkez Bankası, Birleşik Krallık GSYİH’sının bu yılın ilk yarısında sabit kalacağını ve 2024′ün ortasına kadar yüzde 0,9 ve 2025′in ortasına kadar yüzde 0,7 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.