Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de İşsizlik Artarken Ücret Artışları da Yükseldi

Birleşik Krallık'ın önemli verileri arasında yer alan işsizlik oranları bugün açıklandı. Ülkede işsizlik artarken ücret artışları da yüksek kaldı. Raporun detayları haberde;
İngiltere’de İşsizlik Artarken Ücret Artışları da Yükseldi
HABER GİRİŞ

Bileşik Krallık’ın önemli verileri arasında yer alan işsizlik rakamı bugün İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklandı. ONS raporunda, Aralık 2022-Şubat 2023 döneminde işsizlik oranının 0,1 puan artarak yüzde 3,8’e yükseldiği görüldü.

İngiltere’de yarın paylaşılacak olan enflasyon verilerinden önce açıklanan işsizlik oranı, 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana en yüksek seviyede. Piyasa beklentileri ise rakamında yüzde 3,7 olması yönündeydi.

İngiltere’de istihdam oranını Aralık 2022-Şubat 2023 döneminde bir önceki üç aylık döneme kıyasla 0,2 puan artarak yüzde 75,8 seviyesinde kaydedildi.

Son üç aylık dönemdeki istihdam artışınınsa yarı zamanlı ve serbest meslekte çalışanlar tarafından sağlandığı bildirildi. Yarı zamanlı ve serbest meslekte çalışanların etkisiyle istihdamın 169 bin artarak 32,95 milyona çıktığı bildirildi.

ONS tarafından açıklanan raporda son altı aydır işsiz olan kişilerden edinilen verilere göre işsiz sayısının 49 bin artarak 1,29 milyona yükseldiğine işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Reel Ücretler 14 Yılın Düşüğünde

Toplam ücret artışının Şubat ayına kadar olan üç aylık döneminde, yıllık bazda yüzde 5,9 ile sabit kaldı. Reel olarak ücretlerse yüzde 3 oranında düştü. Söz konusu oran, Şubat-Nisan 2009 döneminden bu yana en büyük düşüşü kaydetti.

Ocak-Mart 2023 döneminde, tahmini boş pozisyon sayısının 47 bin azalarak 1 milyon 105 bine düştü. Açık pozisyonlar böylece art arda dokuzuncu çeyrekteki düşüşünü kaydetmiş oldu.

ONS raporunda, “Ankete katılanlar ekonomik baskıları işe alımları geciktiren bir faktör olarak göstermeye devam ettikçe, sektörler arasındaki belirsizliği yansıtıyor.” ifadelerini kullandı.

Aralık 2022’den Şubat 2023’e kadarki dönemde çalışanlar arasındaki ikramiyeler dahil ortalama ücret artışı yüzde 5,9 olurken, ikramiyeler hariç normal ücretteki artışsa yüzde 6,6 oldu.

Söz konusu dönemde özel sektördeki ortalama düzenli ücret artışı yüzde 6,9 olarak kaydedildi. Kamu sektörü içinse bu oran yüzde 5,3 oldu. Böylece özel sektör ve kamu sektörü arasındaki ücret artışı oranlarındaki fark son aylarda daraldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın