Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de İşsizlik Mart-Mayıs Döneminde Beklenti Üstü Geldi

Birleşik Krallık’ta yüksek faiz ve enflasyon ortamında işsizlik beklenti üstü açıkladı. Ayrıntılı veriler haberde…
İngiltere’de İşsizlik Mart-Mayıs Döneminde Beklenti Üstü Geldi
HABER GİRİŞ

İngiltere’de işsizlik, Mart-Mayıs dönemini kapsayan 3 aylık dönemde, bir önceki 3 aylık döneme kıyasla yüzde 0,2 artışla yüzde 4 olarak gerçekleşti. Beklenti bu dönemde işsizliğin yüzde 3,8 seviyesinde geleceği yönündeydi.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), ülkede istihdam oranının söz konusu dönemde yüzde 0,2 artarak yüzde 76 olduğunu bildirdi. İşsizlik oranındaki yükselişte son 12 aydır çalışmayanların sayısındaki artış rol oynadı.

İngiltere’de ikramiyeler hariç maaşlar ise bir önceki yılın aynı dönemine göre üç ayda yüzde 7,3 artarak rekor düzeydeki en yüksek büyüme oranına ulaştı. Sterlin, gün içinde yüzde 0,3 yükselerek dolar karşısında 15 ayın en yüksek seviyesini gördü ve son istihdam verilerin ardından euro karşısında da yükseldi.

Reel olarak (enflasyona göre ayarlanmış) toplam ve düzenli maaşlar ise bu dönemde sırasıyla yüzde 1,2 ve yüzde 0,8 düşüş kaydetti. Ülkede grevler nedeniyle Mayı ayında 128 bin iş günü kaybı yaşanırken, bu rakam Temmuz 2022 sonrası en düşük seviyeyi temsil ediyor.

Capital Economics’ten bir ekonomist olan Ashley Webb, “İş gücü piyasası Mayıs ayında daha da sıkılaştı ve ücret artışında biraz yavaşlayan bazı ivme işaretleri var” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Ücret artışı yüzde 2’lik enflasyon hedefinin üzerinde olmasına rağmen İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyon korkularını önemli ölçüde azaltmayacağını savundu.

ONS, ikramiyeler de dahil olmak üzere yıllık ücret artışının yüzde 6,9’a kadar yükselerek, hükümetin istihdam sübvansiyonlarının verileri bozduğu koronavirüs pandemisi dönemi hariç, rekor düzeydeki en hızlı artış olduğunu söyledi.

BoE, arka arkaya 13 faiz artışından sonra Britanya ekonomisinde ne kadar enflasyonist baskının kaldığını değerlendirirken ücret artışını yakından izliyor. BoE Başkanı Andrew Bailey, son enflasyon verilerine dair yaptığı değerlendirmede, oranları düşürmenin en büyük öncelikleri olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın