Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Konut Fiyatlarında 2011 Sonrası En Büyük Düşüş Görüldü

Yüksek faiz ve enflasyon ortamında İngiltere’de konut fiyatlarında son 12 yılın en büyük düşüşü kaydedildi. Detaylar şöyle...
İngiltere’de Konut Fiyatlarında 2011 Sonrası En Büyük Düşüş Görüldü
HABER GİRİŞ

Mortgage kredi kuruluşu Halifax, İngiltere’de konut fiyatlarının geçen ay yıllık bazda 12 yılın en hızlı düşüşünü kaydettiğini ve yükselen faiz oranlarının konut piyasasında daha fazla zayıflığın habercisi olabileceğini açıkladı.

Halifax, konut fiyatlarının Mayıs ayındaki yüzde 1,1’lik düşüşün ardından Haziran ayında yıllık bazda yüzde 2,6 düştüğünü bildirdi. Bu, Haziran 2011’den bu yana görülen en büyük düşüş oldu. Aylık bazda fiyatlar, Mayıs ayındaki aylık yüzde 0,2’lik düşüşün ardından yüzde 0,1 geriledi.

Halifax Mortgages direktörü Kim Kinnaird, fiyatlardaki büyük düşüşün, yaklaşık bir yıl önce görülen ev fiyatlarındaki zirve ile karşılaştırmayı yansıttığını ve son birkaç ayda fiyatlarda nispeten az hareket olduğunu söyledi.

Yüksek enflasyon ve faiz ortamında ipotek maliyetlerinin önümüzdeki aylarda daha zayıf olacağını belirtti. Kinnaird, “Konut fiyatlarındaki düşüşün ne kadar derin veya kalıcı olacağını tahmin etmenin zor olduğunu belirterek, düşen enflasyonun bir miktar destek sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

Piyasaların şu anda politik faizinin yüzde 6’nın üzerinde zirve yapacağını tahmin ettiğini belirten Kinnaird, ipotek oranlarının daha uzun süre yüksek kalabileceğini ve hanehalkı maliyesindeki baskının devam etmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Halifax, ev fiyatlarındaki düşüşün İngiltere’nin en fazla güney doğu bölgesinde hissedildiğini bildirdi. Londra’da fiyatlar yıllık bazda yüzde 2,6 düşerek Ekim 2009’dan bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.