Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Ev Fiyatlarında 2009 Sonrası En Büyük Düşüş Görüldü

Nationwide tarafından derlenen son veriler, İngiltere’de ev fiyatlarının düştüğünü ortaya koydu. Detaylar haberde…
İngiltere’de Ev Fiyatlarında 2009 Sonrası En Büyük Düşüş Görüldü
HABER GİRİŞ

Mortgage kredi kuruluşu Nationwide, konut piyasasında artan faiz oranlarının yarattığı baskının artmasıyla birlikte, İngiltere’de konut fiyatlarının Temmuz ayına kadar olan 12 ayda 2009’dan bu yana en büyük düşüşünü yaşadığını bildirdi.

Nationwide, geçen yılın Temmuz ayına kıyasla, ortalama konut fiyatının Haziran ayındaki yıllık yüzde 3,5’lik düşüşün ardından yüzde 3,8 gerilediğini açıkladı. Konut fiyatlarının aylık bazda yüzde 0,2 düştüğü bildirildi.

Anket, ev alıcıları ve yeniden finanse etmek isteyen mevcut ipotek sahipleri için ipotek oranlarını yüzde 6’nın üzerine çıkaran faiz oranlarının neden olduğu zayıf aktiviteye işaret eden konut piyasasının diğer göstergeleri ile uyum sağladı.

Nationwide baş ekonomisti Robert Gardner cari oranlardaki ipotek ödemelerinin, eve fiyatlarının yüzde 43’ünü oluşturabileceğini söyledi. Gardner, “Bu zorlu karşılanabilirlik tablosu, konut piyasası faaliyetinin son aylarda neden bastırıldığını açıklamaya yardımcı oluyor” diye konuştu.

Gardner, konut piyasası için nispeten yumuşak bir inişin başarılabilir olduğunu belirterek, “Faaliyet yakın vadede baskı altında kalacak olsa da, sağlıklı nominal gelir artışı oranları ve ılımlı bir şekilde düşen konut fiyatları, alım gücünü zaman içinde iyileştirmeye yardımcı olacaktır” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Merkez Bankası’nın bu hafta gerçekleştireceği toplantısında 25 baz puanlık faiz artırım kararı alması bekleniyor. Böyle bir karar oranları yüzde 5,0’dan 5,25’e çıkarmış olacak. Atılan adım ile faiz oranı 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın