Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere ve Galler’de İflas Eden Şirket Sayısında Büyük Artış

Birleşik Krallık hükümeti tarafından aktarılan verilere göre İngiltere ve Galler’de iflas eden şirket sayısı 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
İngiltere ve Galler’de İflas Eden Şirket Sayısında Büyük Artış
HABER GİRİŞ

Hükümet rakamlarına göre İngiltere ve Galler, bu yılın ikinci çeyreğinde 2009’dan bu yana en yüksek şirket iflaslarını gördü. Resmi İflas Servisi dairesi, mevsimsellikten arındırılmış bazda, Haziran ayının sonuna kadarki üç ayda 6.342 şirketin iflas ettiğini bildirdi.

Bu, bir önceki yıla göre yüzde 13 daha fazla ve 2009’un ikinci çeyreğinden bu yana en yüksek seviye. İşletmelerin 80 milyar sterlin destek kredisinden ve yalnızca Nisan 2022’de tamamen sona eren mahkeme kararıyla tasfiye yasağından faydalanması ile Britanya’da iflaslar, COVID-19 salgını sırasında düştü.

Pek çok küçük işletme bu kredileri geri ödemekte zorlandı ve aynı zamanda Haziran ayında 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5’e ulaşan merkez bankası faiz oranlarının yanı sıra enerji faturaları ve personel maliyetlerindeki büyük artıştan kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya kaldı.

İflasın en yaygın şekli olan alacaklıların gönüllü tasfiyeleri, yöneticilerin resmi bir mahkeme emri olmadan bir şirketi tasfiye etmeyi kabul etmesi, 5.240 ile kayıtların başladığı 1960’tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

İflas en çok inşaat, toptan ve perakende ve konaklama sektörlerinde yaygındı, ancak bu kısmen bu sektörlerdeki yüksek işletme sayısını yansıtıyor. İngiltere ve Galler’den farklı iflas yasalarına sahip olan İskoçya’da şirket iflasları bir yıl öncesine göre yüzde 25 artış kaydetti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.