Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enflasyonun Sonucu: Tüketici Harcamaları Düşüşte

İngiltere'de çift hane ile rekor kıran enflasyonun tüketiciler üzerindeki etkileri giderek daha belirgin hale geliyor. Detaylar haberde;
İngiltere’de Enflasyonun Sonucu: Tüketici Harcamaları Düşüşte
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın olumsuz etkilediği İngiltere’de enflasyon yükselmeye devam ederken tüketiciler üzerinde olumsuz etkiler yaratmaya devam ediyor.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından derlenen haftalık verilere göre, İngiliz tüketicilerin kredi ve banka kartlarına yaptığı harcama geçtiğimiz hafta keskin bir şekilde düşüş gösterdi.

Tüketici davranışlarına ilişkin diğer ölçümler ise ya sabit kaldı ya da azaldı.

Kredi ve Banka Kartı Harcamalarında Dikkat Çeken Düşüş

Bank of England CHAPS bankalar arası ödeme akışlarına dayanan kredi ve banka kartı harcamaları, 11 Ağustos’a kadar olan haftada bir önceki haftaya kıyasla yüzde 7 daha düşük çıktı.

ONS’nin açıklamasında “Tüketici davranış göstergeleri, son haftada çoğunlukla düşen veya sabit bir aktivite gösterdi” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomide Resesyon Beklentisi

Enflasyonun çift haneli rakamlara çıkarak tüketici harcama gücünü vurmasına bağlı olarak İngiltere ekonomisinin bu yıl içinde resesyona girmesi bekleniyor.

Ülkedeki tüketici fiyat enflasyonu Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,1 artış göstermişti. Piyasanın yüzde 9,8’lik beklentisini aşan enflasyon, Haziran ayında ise yüzde 9,4 gelmişti. Böylelikle 1982 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşılmıştı.

ABD’li yatırım bankası Citi’nin analistleri, açıklanan enflasyon raporunun ardından İngiltere 2023 enflasyon tahminlerini paylaşmıştı. Ekonomistlerin tahminlerine göre İngiltere’de tüketici fiyat enflasyonu, hükümetin fiyatları düşürmeye yönelik önlemleri olmadığı sürece, gelecek yılın ilk üç ayında yıllık yüzde 15’e kadar tırmanabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın