Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citi, İngiltere için 2023 Enflasyon Tahminini Paylaştı

İngiltere’de açıklanan enflasyon rakamları sonrası, Citibank ekonomistleri 2023 tahminini paylaştı. Beklentiler yeni zirvelere işaret ediyor. Ayrıntılar haberde…
Citi, İngiltere için 2023 Enflasyon Tahminini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde artan enflasyon oranları, İngiltere’de de kendisini gösteriyor. Bugün İngiltere’de Temmuz ayı enflasyon verileri açıklandı ve çift hane ile rekor kırıldı. Yıllık enflasyon beklentilerin üzerinde artarak yüzde 10,1 olarak açıklandı.

ABD’li yatırım bankası Citi’nin analistleri, açıklanan enflasyon raporunun ardından 2023 tahminlerini paylaştı. Ekonomistlerin tahminlerine göre İngiltere’de tüketici fiyat enflasyonu, hükümetin fiyatları düşürmeye yönelik önlemleri olmadığı sürece, gelecek yılın ilk üç ayında yıllık yüzde 15’e kadar tırmanabilir.

Citi ekonomisti Benjamin Nabarro, “Bizim görüşümüze göre veriler daha sürdürülebilir iç enflasyon riskini yeniden teyit ediyor. Dengeleyici desteğin yokluğunda, TÜFE enflasyonunun 2023 ilk çeyrekte yüzde 15’in üzerine çıkmasını bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yatırım bankası daha önce enflasyonun yüzde 12’nin biraz altında zirve yapacağını tahmin etmişti.

Enflasyon Küresel Endişe Kaynağı

Citi ayrıca, BoE faiz oranlarına ilişkin beklentilerini de revize etmişti. 2022’nin geri kalanında yarım yüzde puanlık artış için bir önceki tahminden bu yıl sonuna kadar yüzde 1,25 puan artışla faiz oranının yüzde 3’e yükseltileceğini öngörmüştü.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon dünya genelinde pek çok ülkede tarihi seviyelere çıkmış durumda. ABD’de Haziran ayında yüzde 9,1 yıllık enflasyon ile 41 yılın zirvesine ulaşılmıştı. Geçtiğimiz günlerde Temmuz ayı enflasyonu ise beklentilerin de altına düşerek yüzde 8,5 olarak açıklanmıştı.

Küresel ölçekte artan enflasyon, merkez bankalarının faiz artırımları başta olmak üzere sıkılaşma politikalarını beraberinde getiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.