Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enflasyon Eylül’de Tekrar Zirveye Çıktı

Sterlinde büyük kayıp yaşayan İngiliz ekonomisine bir şok da enflasyondan geldi. Görece toparlanma yaşayan enflasyon, Eylül’de zirve noktaya geri döndü.
İngiltere’de Enflasyon Eylül’de Tekrar Zirveye Çıktı
HABER GİRİŞ

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), 2022 Eylül dönemi tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini paylaştı. İngiliz ekonomisinde, Eylül ayında enflasyondaki yukarı seyir kendini gösterdi. Temmuz ayında yüzde 10,1 ile rekor kıran İngiltere enflasyonu, Ağustos’ta yüzde 9,9’a geriledikten sonra Eylül’de kayıplarını toplayarak tekrar rekor seviyeye geri döndü.

ONS raporuna göre Eylül ayında TÜFE, beklentinin üzerinde gelerek, aylık bazda yüzde 0,5, yıllık bazda yüzde 10,1 artış gösterdi.

Böylece son dönemde sterlinde büyük kayıp yaşayan İngiltere’de enflasyon 40 yılın en yüksek seviyesine tekrar ulaştı.

Enerji, gıda, alkol ve tütünü hariç tutan yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 6,4’lük beklentilerin aksine yüzde 6,5 artış ile rekor seviyeye çıktı.

İngiltere Eylül TÜFE
Kaynak: ONS

Gıda ve Konut Giderleri Enflasyonu Tetikledi

ONS raporunda, 2022 Ağustos-Eylül döneminde enflasyon oranlarındaki yüksek ivmeye gıda fiyatlarının zemin hazırladığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Gıda ve alkolsüz içecek fiyatları, Eylül’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde14,6 arttı. Mevcut oranın, enflasyon verilerinin kayda geçtiği Nisan 1980’den bu yana en yüksek seviye olduğu açıklandı.

Ayrıca söz konusu dönemde yıllık enflasyon oranına en büyük katkının konut ve ev hizmetlerinden geldiği bilgisi yer aldı. Otel konaklamalarında, mobilya ve ev eşyasında da kayda değer artışlar olduğu belirtildi.

Motor yakıtları fiyatlarındaki düşüşün, oranlarda kısmen dengeleyici rol üstlenerek aşağı yönlü katkı sağladığı eklendi.

ONS verilerine göre taşımacılık alanında yıllık enflasyon oranı, Haziran 2022’de kayda geçen yüzde 15,2’lik zirve artışın ardından üst üste üçüncü ay düşüşle Eylül 2022’de yüzde 10,9 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.