Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de 15 Gün Sürecek Yeni Bir Grev Başlıyor!

Birleşik Krallık’ta geçen sene farklı sektörlerde başlayan grev dalgası bu sefer Sürücü ve Araç Lisans Kurumu çalışanlarını vurdu. Çalışanlar 15 günlük bir greve başlayacak.
İngiltere’de 15 Gün Sürecek Yeni Bir Grev Başlıyor!
HABER GİRİŞ

Avrupa’da yüksek enflasyonun altında eriyen ücretlere karşı sektörlerden grev çağrıları gelmeye devam ediyor. Yeni grev çağrısı ise İngiliz hükümetine bağlı Sürücü ve Araç Ruhsat Dairesi’nde çalışan memurlar için geldi.

Birleşik Krallık ülkesi olan Galler’de Sürücü ve Araç Ruhsatlandırma Kurumu (DVLA) için çalışan Kamu ve Ticari Hizmetler sendikası (PCS) üyeleri, adil bir maaş artışı talep etmek için endüstriyel eylemde bulunacağını açıkladı.

Sendika tarafından bugün yapılan açıklamayı paylaşan Reuters haber ajansı, söz konusu grevin 11 Haziran’da başlayacağına ve 15 gün süreyle greve gidileceğine dikkat çekti.

İngiliz halkı yüksek gıda ve enerji faturalarıyla mücadele ederken, çeşitli sektörlerdeki işçiler son aylarda ücret artışı talebiyle protestolar düzenliyor. Hükümet ile anlaşmaya varamayan sektör çalışanları, toplu grev eylemleri gerçekleştiriyor.

Mart ayında yüzde 10,1 ile beklentilerin üzerinde gelen İngiltere yıllık enflasyonu, Nisan’da yüzde 8,7’ye gerilemişti ancak düşüş, yüzde 8,2’lik piyasa beklentilerini karşılamamıştı.

GCM Yatırım Banner

İngiltere’nin Nisan’daki yıllık enflasyonu geçen yılın Mart ayından bu yana en düşük seviyeyi görse de hala yüksek seyrini sürdürüyor.

Birleşik Krallık’ın Nisan’daki enflasyonu aylık bazda ise piyasa beklentisi olan yüzde 0,8’i aşarak yüzde 1,2 olarak kaydedilmişti. Böylece ülkedeki enflasyon, hem aylık hem yıllık olarak piyasa tahminlerini aşmıştı.

Beklentiler üstü gelen enflasyon rakamları, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) sıkılaşmayı sürdüreceğine ilişkin beklentileri de artırmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın