Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Çekirdek Enflasyon Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

İngiltere'nin kritik enflasyon rakamları açıklandı. Fiyat artışları piyasa beklentilerini aşarken çekirdek enflasyon tüm zamanların rekorunu kırdı.
İngiltere’de Çekirdek Enflasyon Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin beklenen enflasyon rakamları açıklandı. Mart ayında yüzde 10,1 ile beklentilerin üzerinde gelen İngiltere yıllık enflasyonu, Nisan’da yüzde 8,7’ye geriledi. Ancak düşüş, yüzde 8,2’lik beklentileri karşılamadı.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yayımlanan rapor, Nisan’da yıllık enflasyonun geçen yılın Mart ayından bu yana en düşük seviyeyi işaretlediğini gösterdi.

Aylık ölçüte bakıldığında enflasyon yüzde 1,2 olarak yüzde 0,8 yönündeki tahminlerin üzerinde geldi. Yani hem aylık hem yıllık enflasyon, piyasa tahminlerini aşarak İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) sıkılaşmayı sürdüreceğine ilişkin beklentileri artırdı.

Çekirdek tüketici fiyat endeksi (TÜFE) okumaları da beklentilerden yüksek geldi. Bir önceki aya göre çekirdek enflasyon yüzde 1,3 ile yüzde 0,8 yönündeki tahminleri aştı.

Yıllık bazda çekirdek enflasyon yüzde 6,8 oldu. Beklenti yüzde 6,2’de sabit kalması yönündeydi. Gıda ve enerji gibi değişken kalemleri hariç tutan çekirdek oran yüzde 6,8’le tüm zamanların en yüksek seviyesine sıçradı.

GCM Yatırım Banner

Neticede piyasaların izlediği yıllık enflasyon, BOE’nin yüzde 2 hedefinin 4 katının üzerinde kaldı. Bileşenlere bakıldığında konut ve kamu hizmetleri enflasyonu Mart’taki yüzde 26,1’den yüzde 12,3’e düştü.

Elektrik, gaz ve diğer yakıtların maliyeti bir önceki aya kıyasla yüzde 85,6’dan yüzde 24,3 artışa geriledi. Restoranlar ve oteller için fiyatlar da yüzde 11,3’ten yüzde 10,2’ye daha yavaş arttı.

Bu arada, gıda ve alkolsüz içecekler enflasyonu Mart’taki yüzde 19’luk rekor seviyeye yakın kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.