Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Faizde Zirveye Daha Yakınız

İngiltere Merkez Bankası Başkanı, parlamentoya yıllık raporunu sundu. Milletvekillerine konuşmasında faiz konusunda zirveye yaklaştıklarını söyledi.
İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Faizde Zirveye Daha Yakınız
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey, parlamentoya sunduğu yıllık raporunda enflasyon ve para politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Mevcut koşulların ne kadar zor olduğunu vurgulayarak, “şu anda bir dizi benzeri görülmemiş ekonomik koşulda gezinmek zorundayız” dedi.

Enflasyonun, Mart 2022’deki yüzde 7,0’den Ekim 2022’de yüzde 11,1’e yükseldiğini ve ardından Mart 2023’teki en son veride yüzde 10,1’e gerilediğini anımsattı.

“Bu çok yüksek. Bu nedenle Para Politikası Kurulu, faiz oranını geçen yılın Mayıs ayından bu yana 3,5 puan daha artırarak yüzde 1’den yüzde 4,5’e yükseltti. Sizi temin ederim ki enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek mutlak önceliğimiz olmaya devam ediyor.” dedi.

Enflasyonun Mart’ta yukarı yönlü sürpriz yaptığının altını çizen Bailey, yine de 24 Mayıs’ta yayımlanacak Nisan rakamından başlayarak önümüzdeki aylarda enflasyonun
keskin bir şekilde düşmesini beklemek için iyi nedenleri sahip olduklarını söyledi.

Bailey, milletvekillerine BOE’nin enflasyondaki sıçramanın ölçeğini tahmin edememesiyle ilgili soruların hakim olduğu bir soru-cevap oturumunda, “Çok büyük şoklar karşısında para politikasını nasıl yürüttüğümüz konusunda çok büyük dersler olduğunu düşünüyorum” dedi.

GCM Yatırım Banner

Parlamentonun Hazine Komitesi Başkanı Harriet Baldwin, Bailey’e merkez bankasının gıda üreticilerinin maliyetlerin keskin bir şekilde arttığına dair uyarılarını almakta çok yavaş kaldığını aktardı.

“Modellemenizde ve size bilgi açısından bu avantajı sağlaması amaçlanan aracı ağınızda gerçekten bir şeyler ters gitti” dedi.

Bailey, BOE’nin piyasa bağlantılarına Şubat ayında gıda enflasyonunun muhtemelen zirveye ulaştığının söylendiğini bunun doğru olmadığının ortaya çıktığını belirterek yanıt verdi.

“Faiz oranları konusunda size zirveye yakın ya da zirvede olup olmadığımızı söyleyemem. Bence zirveye, eskiden olduğumuzdan daha yakınız.” dedi. Yıllık raporda daha kalıcı enflasyon baskılarına dair kanıtlar ortaya çıkarsa, daha fazla faiz oranı artışının gerekli olacağına dair BOE’nin mevcut söylemini yineledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.