Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Gıda Enflasyonu Zirveden Uzaklaşamadı

İngiltere’de gıda enflasyonu ardışık ikinci ayında düşse de gerileme neredeyse hiç fark edilmeyecek kadar az oldu.
İngiltere’de Gıda Enflasyonu Zirveden Uzaklaşamadı
HABER GİRİŞ

Açıklanan son resmi veriler, Birleşik Krallık’ta enflasyonun Mart’ta yıllık bazda yüzde 10,1’e gerilese de yüzde 9,8’lik beklentilerin üzerinde kaldığını göstermişti. Bu hafta yayımlanacak Nisan ayı enflasyonu öncesinde gelen rapor, İngiltere’de gıda fiyat artışlarının ikinci ayda hafifçe azaldığını ortaya serdi.

Veri analizi ve marka danışmanlığı şirketi Kantar tarafından yayımlanan rapora göre yaşam maliyeti kriziyle boğuşan tüketiciler için zorluklar sürüyor. 14 Mayıs’a kadar olan dört haftada yıllık gıda enflasyonu yüzde 17,2 seviyesinde gerçekleşirken rakam, önceki ayın yüzde 17,3’ünden geriledi.

Bu, 2008’den beri gıda enflasyonu ölçütü için en hızlı üçüncü oran olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu aydaki yüzde 17,2’lik artışın, ortalama bir ailenin market alışverişine 833 sterlin ekleyebileceği belirtildi.

Endüstri verilerine göre düşen süt fiyatları, bakkaliye enflasyonunun art arda ikinci ayda hafifçe düşmesine yardım etti. Daha yüksek yem, üretim ve nakliye maliyetleri nedeniyle yükselen dört litre sütün maliyeti dört haftada 8 peni düştü.

Ancak Kantar, fiyatların hala 12 ay öncesine göre çok daha yüksek olduğunu, 1,30 sterline kıyasla 1,60 sterlin olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda köklü zincir marketler indirimcilerin zorlu rekabetiyle karşı karşıya kalırken süt ve süt ürünleri reyonunun süpermarket fiyat savaşında bir cephe haline geldiğini belirtti.

Kantar yetkililerinden Fraser McKevitt, alışveriş yapanların bilinçli olduğunu ve uygun etiketleri seçerek daha yüksek fiyatlardan kaçtıklarını dile getirdi. Mayıs ayı Kantar verileri, İngiltere’deki market enflasyonunun en güncel anlık görüntüsünü sundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.