Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’de Yıllık Enflasyon Eylül’de %3,1’e Geriledi

İngiltere Eylül 2021 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi rakamlarını açıkladı.
İngiltere’de Yıllık Enflasyon Eylül’de %3,1’e Geriledi

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) Eylül ayına ait beklenen enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Eylül’de yüzde 3,1’e geriledi. Beklenti oranın sabit kalması yönündeydi.

Ağustos’ta yüzde 3,2 ile beklentileri aşmış ve Mart 2012’den sonra en yükseği işaretlemişti.

Bir önceki aya göre enflasyon yüzde 0,3’e geriledi.
İngiltere Yıllık TÜFE Eylül
KAYNAK: ONS

Beklenti yüzde 0,4 yönündeyken önceki ay yüzde 0,7 olmuştu.

Çekirdek tüketici fiyat endeksi göstergeleri de Eylül’de beklentilerin altında yumuşama kaydetti. Aylık bazda çekirdek TÜFE yüzde 0,4’e inerken yüzde 0,5’lik beklenti hafifçe aşıldı. Ağustos’ta ise yüzde 0,7 olmuştu. Yıllık bazda çekirdek tüketici fiyat endeksi yüzde 2,9’a gerilerken beklenti yüzde 3’tü. Ağustos okuması yüzde 3,1 olmuştu.

Eylül ayında çekirdek TÜFE okumasına en büyük yukarı katkı ulaşımdan geldi. Sonrasında konut ve ev hizmetleri, restoranlar ve otellerden ve eğlence ve kültür göstergeyi etkiledi.

Yıllık TÜFE’nin gerilemesi restoran ve otel maliyetlerinde yavaşlamadan kaynaklandı. Bu kısmen, Ağustos ayındaki Eat Out to Help Out planını takiben Eylül 2020’de restoran ve kafe fiyatlarındaki toparlanmayla yönlendirildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum