Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere, Rusya’nın Enerji Yaptırımını Zorbalık Olarak Görüyor

İngiltere Başbakan Yardımcısı Dominic Raab, Gazprom’un Polonya ve Bulgaristan’a gaz sevkiyatını kesmesini değerlendirdi.
İngiltere, Rusya’nın Enerji Yaptırımını Zorbalık Olarak Görüyor
Yorum

Rusya’nın enerji şirketi Gazprom, geçtiğimiz saatlerde Polonya ve Bulgaristan’a doğal gaz sevkiyatının askıya alındığını açıkladı. Rusya’dan gelen bu yaptırım hamlesine dair açıklamalar gelmeye devam ediyor.

İngiltere Başbakan Yardımcısı Dominic Raab, Rusya’nın gaz arzını keserek Bulgaristan ve Polonya’ya zorbalık yaptığını söyledi. Raab açıklamasında, İngiltere’nin iki ülke ile omuz omuza duracağını ifade etti.

Dayanışma içinde olmaları gerektiğini belirten başbakan yardımcısı, “Gördüğümüz şey, Rusya’ya olan bağımlılığımızdan kurtulmamız gerektiği. Bir süredir bu konuda uyarılarda bulunuyoruz. Dost ve müttefiklerimizle omuz omuza olacağız.” diye konuştu.

‘Putin Başarılı Olamayacak’

Raab, bu hamlenin Rusya’ya ters etki yapacağını, ülkeyi sadece siyasi değil, ekonomik yoksun haline getireceği konusunda uyardı. Raab, ister ekonomik ister askeri savaş olsun, Putin’in bu zorbalığının başarılı olmasına izin vermeyeceklerini ekledi.

Bir diğer açıklama da Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından geldi. Leyen, hareketi Rusya’nın gazı bir şantaj aracı olarak kullanmaya yönelik bir başka girişimi olarak tanımladı.

Bunun haksız ve kabul edilemez bir durum olduğunu belirten von der Leyen, bir gaz tedarikçisi olarak Rusya’nın güvenilmezliğinin bir kez daha kanıtlandığını söyledi. Bu senaryoya hazır olduklarını ifade eden von der Leyen, tüm üye ülkelerle yakın temas halinde olduklarını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%