Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Personel Alımı için Vize Koşullarını Yumuşatacak

İngiltere, iş gücü açığını kapatmak için göçmen almaya hazırlanıyor. Yeni Başbakan Truss’ın mevcut vize politikasını revize etmeyi düşündüğü öğrenildi.
İngiltere Personel Alımı için Vize Koşullarını Yumuşatacak
HABER GİRİŞ

İngiltere’de yaşanan iş gücü açığı, hükümeti vize politikasında değişikliğe itiyor. Ülkenin yeni Başbakanı Liz Truss’ın, bazı kilit sektörlerde ciddi boyutlara ulaşan iş gücü açığını kapatmak amacıyla vize sistemini değiştirme niyetinde olduğu öğrenildi.

Londra merkezli Financial Times gazetesinde yer alan habere göre Başbakan Truss, bazı sektörlerde yaşanan insan açığını kapatmak için göçmen alınabileceği sinyalini verdi. Vize değişikliğinden önce iş gücü açığı bulunan meslekler listesinin revize edileceği öğrenildi.

Listenin son halinde kimi kilit sektörlere alınacak personellerin tespiti sağlanacak. Söz konusu sektörler arasında ise öncelik sosyal ağlara verildi.

İngiltere’de internet altyapısının geliştirilmesi için iletişim teknolojileri alanında personel açığı olduğu tespit edildi.

Tarım sektöründe ise mevsimsel tarım işçileri sayısında uygulanan tavan sınırının yükseltileceği konuşuluyor.

GCM Yatırım Banner

Mevcut vize sisteminde mevsimsel tarım işçileri kategorisinde kota 38 bin vize ile sınırlı. Fakat sektörde ihtiyaç duyulan çalışan sayısı çok daha yüksek olduğu için yeni düzenlemede bu sınırın ele alınması bekleniyor.

Dil Şartı, Vize Ücreti ve Gelir Şartı Esnetilebilir

Mevcut vize koşullarında bulunan bir özellik de İngilizce bilmek. Yeni düzenlemede, İngilizce dil bilgisi yeterlilik şartının esnetileceği konuşuluyor. Böylece firmaların yabancı ülkelerden personel alımının daha pratik hale gelmesi bekleniyor.

Vize ücretlerinde yüksek miktarların da düşürülmesi ve işverenin yerel çalışan bulamadığına dair kanıt sunması şartının da kaldırılması konuşulan maddeler arasında.

Sonraki dönemde ise ülkeye yerleşmek için 5 yıl sonra yılda en az 35,800 sterlin gelire sahip olma şartının da kaldırılması planlanıyor.

Sıralanan koşulların kaldırılması ya da hafifletilmesinin, ülkedeki işverenlerin ve yabancı ülkelerden İngiltere’ye çalışmak için gelecek olanların elini rahatlatacağı tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.