Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası’ndan İpotek Krizi Uyarısı: Maliyetler Artabilir

İngiltere Merkez Bankası, Finansal İstikrar Raporu’nda ipotek krizi yaşanabileceği ve maliyetlerin 500 sterlin artabileceği uyarısında bulundu.
İngiltere Merkez Bankası’ndan İpotek Krizi Uyarısı: Maliyetler Artabilir
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BoE), Finansal İstikrar Raporu’nun yayımladı ve ev sahiplerine yönelil uyarıda bulundu. Banka halihazırda zor durumda olan ev sahiplerinin önümüzdeki aylarda aylık ipotek geri ödemelerinde keskin bir artış görebileceği konusunda uyardı.

BoE buna rağmen bugün itibarıyla hane halklarının küresel mali kriz öncesindeki kadar borçlu olmadığını vurguladı. İngiltere’deki hanehalkları yaşam maliyeti krizinden ve sabit oranlı ipotek anlaşmalarının süresi dolduğunda daha yüksek faiz oranlarından olumsuz etkileniyor.

Merkez bankası raporunda, 2 milyondan fazla ipotek sahibinin 2026′nın sonuna kadar aylık ödemelerinde 200 ila 499 sterlin arasında bir artış göreceği tahminine yer verdi. BoE, hanehalkı borç miktarının 2007′de ulaştığı tarihi zirvenin bir şekilde altında kaldığını söyledi.

Rapor, Birleşik Krallık’ın ortalama 2 yıllık sabit ipotek oranının 2008′den bu yana en yüksek seviyesine yükselmesinden kısa bir süre sonra geldi. Moneyfacts rakamlarına göre, iki yıllık sabit bir anlaşmanın ortalama oranı Çarşamba günü yüzde 6,70′e yükseldi ve 15 yılın en yüksek seviyesi görüldü.

Son yıllarda, İngiltere’deki çoğu ev alıcısı, genellikle iki veya beş yıl boyunca sabit bir faiz oranıyla ipotek aldı. Anlaşma sona erdiğinde yeni bir sabit orana geçiliyor ya da değişken bir oranı kabul ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Birleşik Krallık’ta ipotek maliyetleri, art arda 13 faiz artışının ardından son aylarda yükseliyor. BoE son toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi ve oranları yüzde 5 seviyesine taşıdı. Banka bu adımı ile faiz oranlarını 15 yılın en yükseğine çıkardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın