Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den İngiltere Ekonomisi için Enflasyon ve Faiz Uyarısı

Uluslararası Para Fonu, İngiltere’de enflasyonun yüksek kalmayı sürdürmesi halinde daha fazla faiz artırımı yapılabileceğini kaydetti.
IMF’den İngiltere Ekonomisi için Enflasyon ve Faiz Uyarısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından İngiltere ekonomisine ilişkin 4. Madde kapsamında yaptığı değerlendirmesi tamamlandı. Kurum raporunda, İngiltere’de enflasyonist baskıların ısrarcı kalmaya devam etmesi halinde politika faizinin daha fazla yükseltilmesi ve bu oranların çok daha uzun süre yüksek kalabileceği uyarısında bulundu.

IMF, Birleşik Krallık ekonomisinin bu yıl yüzde 0,4 büyümesini ve 2024’te yüzde 1, 2025 ve 2026’da ise yüzde 2 civarına büyümesini bekliyor.

Enerji fiyatlarındaki düşüş ve diğer gelişmelerin etkisiyle İngiltere’de enflasyonun bu yılın sonunda yüzde 5,25 seviyesine gerilemesi bekleniyor. IMF oranların, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yüzde 2 olan enflasyon hedefinin altına inmesinin 2025 ortasını bulacağını tahmin ediyor.

İngiliz ekonomisi için kısa ve orta vadeli risk olarak, fiyat ve ücret seviyelerinin beklentileri aşması ve enflasyonun yüksek olması gösterildi.

Raporda, IMF İcra Kurulu’nun, İngiliz ekonomisinin bu yıl resesyon riskini atlatmış olsa da belirsizlikleri barındırmaya devam ettiği, büyümeyi baskılayacak risklerin bulunduğu, yüksek ve kalıcı enflasyonun kısa vadeli politikalar için en büyük zorluk olacağı uyarısında yer verildi.

GCM Yatırım Banner

IMF, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) enflasyonist baskılara karşı Haziran ayında almış olduğu 50 baz puanlık faiz artışını memnuniyetle karşılarken, ekonomik görünüm ve ısrarcı enflasyona yönelik risk ve belirsizlikler dikkate alındığında, parasal sıkılaştırmanın hızı ve büyüklüğünün sürekli gözden geçirilmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Enflasyonist baskıların kalıcı olmaya devam etmesi halinde, İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizini daha fazla yükseltmek ve faiz oranlarının daha uzun süre yüksek seviyede tutmak zorunda kalabileceği belirtildi.

İngiltere’de yıllık enflasyon Mayıs’ta yüzde 8,7 olarak gerçekleşmişti. BoE, enflasyonu düşürmek için Aralık 2021’den beri uyguladığı sıkılaştırma politikasını sürdürüyor ve geçen ayki toplantıda 50 baz puan artış gerçekleştirmiş ve oranları yüzde 5 seviyesine çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.