Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere MB Enflasyonun Ekonomiye Darbesi için Uyardı!

İngiltere Merkez Bankası Başkanı, ekonomiyle ilgili karamsar yorumları arasına bir yenisini ekledi. Gerekçesi, tırmanan enflasyon oldu.
İngiltere MB Enflasyonun Ekonomiye Darbesi için Uyardı!
HABER GİRİŞ

Küresel emsallerinden daha önce faiz artırmaya başlayan İngiltere Merkez Bankası (BOE), resesyon uyarısı yapmasıyla da öne çıkmıştı.

Haziran toplantısında politika faizinde ardışık beşinci artırımını yapan kurumdan gelen yeni haberler, resesyon endişelerini bir kez daha alevlendirdi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, yükselen enflasyonun İngiltere ekonomisini diğer ülkelerden daha fazla vuracağı konusunda uyardı.

Bailey: Enflasyon İngiltere’yi Daha Çok Etkileyecek!

Avrupa Merkez Bankası’nın Portekiz’deki yıllık forumunda konuşan Bailey, İngiltere ekonomisine olası enflasyon darbesi konusunda söylemleriyle dikkat çekti.

Tüm Avrupa ekonomilerinin karşı karşıya olduğu enerji fiyat şokunun bir sonucu olarak İngiltere ekonomisinin muhtemelen diğerlerinden ve etkinin daha yoğun olacağını belirtti.

İlgili haberde, şirketler işçi kıtlığıyla mücadele ederken Covid’in iş gücü piyasasında bıraktığı etkinin İngiltere’de durumu daha da kötüleştirdiği vurgulandı. BOE Başkanı, bu yıl içinde İngiltere enflasyonunda daha fazla artış olacağını dile getirirken nedenini şöyle açıkladı:

GCM Yatırım Banner

“Bu, enerji fiyatları tavanının son birkaç ayda gözlemlediğimiz enerji fiyatlarıyla etkileşime girmesinin bir ürünü.”

Bailey, böylelikle daha önce uzmanlar tarafından yapılan uyarıları haklı çıkardı. Birçok uzman, İngiltere’nin enerji düzenleyicisi Ofgem’in Nisan artışından sonra enerji faturalarına bir kez daha zam duyurmasına ilişkin karamsar yorumlarda bulundu.

Bailey ise söz konusu zamdan daha önce İngiltere’nin artan enerji fiyatlarının bir sonucu olarak 1970’lerden bu yana en büyük şokuyla karşı karşıya olduğunu söylemişti.

Öte yandan yeni açıklamasında Bailey, yüksek enflasyon nedenlerinde Covid-19 sonrası arz sıkıntısından kaynaklanan yüksek mal fiyatlarından savaştan etkilenen mal ve hizmetlere yönelik bir kayma gördüğünü söyledi.

Bununla birlikte İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyonu kontrol altına almak için gerekeni yapacağını taahhüt etti. Yarım baz puanlık artırım seçeneğine bir ay uzakta olsalar da bunun masada olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.