Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Maliye Bakanı: Enflasyonla Mücadelede Uzun Yol Var

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, ülkede enflasyonun halen çok yüksek olduğunu söyledi. Ayrıntılar geliyor…
İngiltere Maliye Bakanı: Enflasyonla Mücadelede Uzun Yol Var
HABER GİRİŞ

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yükselen hanehalkı fiyatlarıyla mücadele etmek amacıyla art arda 12. faiz artırımı kararı almasından bir gün sonra açıklamalarda bulundu. Hunt ülkede enflasyonun halen çok yüksek olduğunu söyledi.

Jeremy Hunt değerlendirmesinde, “Sanırım daha gidilecek çok yol olduğunun farkındayız. Hâlâ çok yüksek enflasyona sahibiz. İlk çeyrekteki büyüme hala olmasını istediğimiz kadar yüksek değil” diye konuştu. Son büyüme rakamlarının kimsenin tahmin edemeyeceğini belirten Hunt, geleceğe dair tahminlerinin çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Hunt, İngiltere’nin ekonomik performansının, yüzyılda bir kez görülen bir salgın ve muhtemelen 1970′lerden bu yana en büyük enerji fiyatı şoku olduğunu öne sürerek makro ekonomik kaygılardan etkilendiğini savundu.

Covid-19 salgını ciddi boyutta küresel lojistik ve üretim darboğazlarına yol açarken, Rusya’nın geçen yıl Şubat ayında Ukrayna’yı işgalinin ardından uygulanan yaptırımlar, Batılı tüketicileri Moskova’nın yakıt tedarikinden mahrum etti.

Hunt, en son GSYİH sonuçlarına rağmen İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 25 baz puan daha artırma kararına desteğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

İsviçre merkezli Credit Suisse dahil olmak üzere birçok uluslararası bankanın çöküş noktasına gelmesi, merkez bankalarının hızla faiz oranlarını artırma politikalarını gevşetmeye başlayıp başlamayacağı sorularını gündeme getirdi.

Hunt sözlerini, “Sanırım hepimiz, kesinlikle Birleşik Krallık’ta yapmamız gereken en önemli şeyin enflasyonu düşürmeye odaklanmak olduğuna inanıyoruz. Enflasyon düştüğünde ve istikrara kavuştuğunuzda, büyümeyi artırmaya başlayabilirsiniz.” ifadeleri ile tamamladı.

İngiltere’de son açıklanan enflasyon raporu, Mart ayındaki artışın çift hanede kalmaya devam ettiğini gösterdi. Ülkede enflasyon yıllık bazda yüzde 10,1 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın