Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere İşsizlik Rakamı BoE’nin Faiz Artış Kararını Güçlendirdi

İngiltere'de iş gücü piyasasının beklentilerden daha iyi gelerek işsizlik oranının düşmesi BoE'nin faiz artırımına devam edeceğine ilişkin beklentileri güçlendirdi.
İngiltere İşsizlik Rakamı BoE’nin Faiz Artış Kararını Güçlendirdi
HABER GİRİŞ

İngiltere işgücü piyasası, ücretlerin artması ve işsizliğin düşmesiyle Nisan’da beklenmedik bir şekilde daraldı. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) raporunda Şubat-Nisan 2023 döneminde ülkenin işsizlik oranını 0,1 puan artarak 3,8 yükseldi.

Raporda, işsizlikteki artışın 12 aylık süreçteki işsizleri kapsadığına işaret edildi. Söz konusu dönemdeki rakam, İngiltere Merkez Bankası’nı (BoE) endişelendiren enflasyonist baskıları ise körükledi. Piyasa beklentileri ise işsizlik oranının Şubat-Nisan 2023 döneminde yüzde 4 olması yönündeydi.

Birleşik Krallık’ta işsizlik oranı Nisan’da sona eren 3 ayda yüzde 3,9’dan yüzde 3,8’e geriledi. Açıklanan oran, Ocak-Mart dönemindeki bir yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 3,9’a yakın kaldı. Ancak işsiz sayısı ise 12 aya kadar işsiz olanların etkisiyle 52 bin artarak 1,31 milyona ulaştığına işaret edildi.

İstihdam Seviyesi 33,09 Milyona Çıktı

Ekonomik hareketsizlik oranı, Şubat-Nisan 2023 döneminde 0,4 puan düşerek yüzde 21’e geriledi. Üç aylık düşüşün sebebininse başka nedenler olduğu ve aktif olamayanlarla aileyle evle ilgilenenlerden kaynaklandığı belirtildi. Uzun süreli hastalık sebebiyle aktif olmayanlarsa rekor seviyeye çıktı.

Şubat-Nisan 2023 döneminde istihdam seviyesi ise 250 bin artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 33,09 milyona çıktı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyona göre ayarlanmış toplam ve düzenli reel ücretteki büyüme, Şubat-Nisan 2023 arasında yıllık bazda toplam ücret için yüzde 2, düzenli ücret içinse yüzde 1,3 oranında düştü.

Nisan 2023’te iş uyuşmazlıkları sebebiyle 257 bin iş günü kaydedildi. Mart 2023’te işgücü, çeyrekte 395 binlik rekor bir artışla 36,8 milyonluk yeni bir rekor seviyeye ulaştı. 20 sanayi sektöründen 8’inde rekor seviyeye ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.