Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere İnşaat Sektörü Büyümeye Dönse de Beklentiler Çakıldı

İngiltere’de inşaat sektörü Eylül’de büyümeye dönse de bunun kalıcı olmayacağı konusunda uyarı yapıldı. Ülkede endişeler derinleşiyor.
İngiltere İnşaat Sektörü Büyümeye Dönse de Beklentiler Çakıldı
HABER GİRİŞ

S&P Global/CIPS Birleşik Krallık İnşaat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ağustos’taki 49,2’den Eylül’de beklenmedik şekilde 52,3’e yükseldi. 48’e düşüş yönündeki tahminlerin aksine gelen rakam, inşaat üretiminde mütevazı bir genel artışa işaret etti. Ancak büyümenin uzun ömürlü olmadığı konusunda uyarı yapıldı.

Konut inşaatı büyümesi beş ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, ticari işlerde küçük bir artış oldu. İnşaat mühendisliği faaliyetleri art arda üçüncü ayında geriledi. Resesyon endişelerinin arttığı ülkede yeni iş hacimleri genel olarak genel olarak değişmedi.

İnşaat çıktısı Eylül’de 50 üzerine çıkarak büyümeye dönse de iş beklentileri 26 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

İnşaat firmaları, müşteriler arasında yavaş karar verme ve enflasyon endişeleri, daralan bütçeler ve gelecekle ilgili endişeler nedeniyle daha fazla riskten kaçınma olduğunu belirtti.

Anketi derleyen S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Tim Moore şöyle değerlendirmede bulundu:

“İleriye dönük anket göstergeleri Eylül ayında daha da kötüye gitti. Yeni iş hacimleri durakladı ve önümüzdeki yıl için üretim büyüme beklentileri şu anda Temmuz 2020’den bu yana en zayıf seviyeye ulaştı. Bu, yükselen faiz oranlarının, enerji krizinin ve İngiltere’deki durgunluk risklerinin önümüzdeki aylarda müşteri talebini azaltmaya hazır olduğuna dair inşaat sektöründe derinleşen endişeleri yansıttı.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın