Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisinde Beklenmedik Küçülme! Endişe Artıyor

Gelişmiş ekonomiler arasında gerileme endişelerinin yoğun olduğu İngiltere, aylık ve çeyreklik verilerinde ekonomi için hayal kırıklığı yaratan büyüme rakamları açıkladı. İşte detaylar;
İngiltere Ekonomisinde Beklenmedik Küçülme! Endişe Artıyor
HABER GİRİŞ

Uzun süreli bir stagflasyon dönemine ilerlediğinden endişe edilen İngiltere ekonomisi, ilk çeyrekte beklentilerden az büyüdü. Bugün İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan verilere göre İngiltere’de gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) 2022’nin Ocak-Mart döneminde yüzde 0,8 ile tahminlerin altında büyüdü.

Beklenti yüzde 1 büyüme yönündeyken önceki dönemde yüzde 1,3 büyüme olmuştu. Açıklanan rakamlar, İngiltere ekonomisine dair endişeler üzerine geldi ki bu haftaki kritik Parlamento açılışında bile monarşinin önceliği ekonomi olmuştu.

Prens Charles, etkinlikte Kraliçe II. Elizabeth’in yerine konuşurken hükümetin önceliğini ekonomiyi büyütmek ve derinleşen yaşam maliyeti krizini hafifletmek olarak gösterdi.

Açıklamalar İngiltere Merkez Bankası’nın bu ayki toplantıda faizi 13 yılın yükseğine çıkarması ve resesyon uyarısı yapmasının ardından geldi. Endişeler artarken açıklanan GSYİH raporu, ekonomide gerilemenin başladığını açıkça gösterdi.

İngiltere Ekonomisi Mart’ta Küçüldü

İngiltere Ekonomisi Küçüldü
KAYNAK: ONS

Hem aylık hem de çeyreklik verilerini açıklayan ONS, İngiltere GSYİH’sinin Ocak-Mart’ta çeyreklik bazda yüzde 0,8, yıllık bazda yüzde 8,7 büyüdüğünü tahmin etti. Çıktı açısından hizmetler, bilgi ve iletişim, konaklama ve gıda ile ulaşım ve depolama sektörlerinden en büyük katkıyı sağlayanlarla yüzde 0,4 artarken, toptan ve perakendede düşüş yaşandı.

GCM Yatırım Banner

Aylık tahminler, GSYİH’nin Ocak ayında yüzde 0,7 arttığını, buna karşın Şubat 2022’de büyüme olmadığını ve Mart 2022’de yüzde 0,1’lik düşüş olduğunu gösterdi.

Sadece Mart ayında ise ekonomi yüzde 0,1’lük küçülme yaşadı. Şubat’ta hiç büyüme kaydetmeyen ekonominin Mart’ta küçülmesi, başta hizmetlerdeki yüzde 0,2 küçülmesinden kaynaklandı.

Diğer taraftan ilk çeyreğe ilişkin GSYİH’nin koronavirüs öncesi seviyesinin yüzde 0,7 üzerinde olduğu belirtildi. Ancak Ukrayna’daki savaşın etkisi ve artan enflasyonun tüketicilerin satın alma gücüne zarar vermesi nedeniyle önümüzdeki aylarda yavaşlama bekleniyor.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, GSYİH rakamlarına ilişkin yeni yardım taahhüdünde bulunmazken şöyle açıklamada

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, GSYİH rakamlarına ilişkin yeni yardım taahhüdünde bulunmazken şöyle açıklamada bulundu:

“İngiltere ekonomisi pandeminin en kötüsünden hızla kurtuldu ve yılın ilk birkaç ayındaki büyümemiz güçlüydü. ABD, Almanya ve İtalya’dan daha hızlıydı. Ancak bunların hala endişeli zamanlar olduğunu biliyorum. Putin’in Ukrayna’yı barbarca işgali ve diğer küresel zorluklar, toparlanmamızı kesintiye uğratıyor, ancak elimizden geldiğince insanlara yardım etmeye devam ediyoruz.”

İngiltere Ticaret Açığı Mart’ta Yükseldi

GSYİH’de tüm rakamlar beklentilerin altında kalırken İngiltere’nin sanayi, imalat ve ticaret verileri de iyimser gelmedi.

Öne çıkan veri savaşın tam etkilerinin hissedildiği Mart ayında kaydedilen ticaret açığı oldu. İngiltere ticaret açığı, bir önceki ay aşağı yönlü revize edilen 9,2 milyar sterlinden 2022 yılının Mart ayında 11,5 milyar sterline yükseldi.

Hem AB ülkelerinden (yüzde 8) hem de AB dışı ülkelerden (yüzde 3,8) yapılan yüksek ithalat nedeniyle mal alımları yüzde 5,8 artarken, ithalat geçen ay yüzde 4,8 artarak 67,6 milyar sterlin oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.