Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Uzun Süreli Bir Stagflasyon Dönemine İlerliyor

Yükselen fiyatlar ve küçülen ekonomi ile İngiltere uzun süreli bir stagflasyon dönemine ilerliyor. İşte tahminler;
İngiltere Uzun Süreli Bir Stagflasyon Dönemine İlerliyor
HABER GİRİŞ

Resesyon ile enflasyonun aynı anda görüldüğü durumu ifade eden stagflasyon, son dönemde korkutucu başlıklarda görülen terimlerden. Birçok büyük ekonomi, işsizlikle birlikte fiyatların da hızla yükseldiği stagflasyon hakkında uyarılarla gündeme geliyor.

Uzmanların son olarak yorum yaptığı ülkelerden biri de İngiltere oldu. Tüketici fiyatlarının beklenenden fazla artması ve ekonomik büyümenin yavaşlamasının ardından Birleşik Krallık’ta uzun süreli bir stagflasyon dönemi riski arttı.

İngiltere için Tahminler Stagflasyona Çıkıyor

Analistler, İngiltere için artan enflasyonun yanı sıra cansız ekonomik büyüme, hatta daralma konusunda uyarıda bulundu.

Tüketici fiyatlarının beklenti üstü artması ve ekonomik büyümenin yavaşlamasının ardından Birleşik Krallık’ta uzun süreli bir stagflasyon dönemi riski arttı. İngiltere İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan verilere göre enflasyon Mart’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7’ye çıkarak Mart 1992 sonrası rekora ulaştı.

Yıllık enflasyonda yüzde 6,7’lik beklenti aşılırken tüm alt kalemlerde artış görüldü.
İngiltere Enflasyon Mart
KAYNAK: ONS

Aynı zamanda gayri safi yurtiçi hasıla Şubat ayında sadece yüzde 0,1 büyürken enflasyona göre ayarlanmış reel ücretler yüzde 1 daraldı. Verilerin ardından uzmanlar bu yılın ikinci çeyreğinde stagflasyon ve hatta bir ekonomik daralma konusunda uyarıda bulundu. BNP Paribas Markets 360 ekonomisti Paul Hollingsworth, rakamların İngiltere ekonomisi için stagflasyon benzeri bir dönem riskini vurguladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yatırım yönetimi şirketi Fidelity International’ın müdür yardımcısı Ed Monk; “Stagflasyon hayaleti Birleşik Krallık ekonomisine yaklaşıyor” dedi.

Öte yandan ekonomistlerin çoğu, Nisan ayında enerji düzenleyicisi tarafından belirlenen haneler için enerji fiyat üst sınırındaki artışın ardından ikinci çeyrekte enflasyonun yüzde 8’den fazla artmasını ve tavanın Ekim ayında yeniden revize edilmesiyle muhtemelen daha da yükselmesini bekliyor.

Yayımlanan bir rapor, yakıt yoksulluğu içindeki İngiliz hanelerinin sayısının enerji faturalarında fiyat artışının yapıldığı 1 Nisan’dan itibaren ikiye katlanarak 5 milyona ulaşacağı konusunda uyarmıştı.

ING ekonomisti James Smith, Covid-19 aşılarının azaltılması nedeniyle hane gelirlerindeki daralma ve sağlık sektöründeki üretimin düşmesiyle ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 0,2 ila yüzde 0,3 oranında daralacağını tahmin etti.

Pantheon Macro Economics Ekonomisti Samuel Tombs ise marjinal olarak daha büyük bir daralmaya işaret ederek yıl sonunda ekonominin Şubat ayına göre yalnızca yüzde 0,5 daha büyük olmasını beklediğini söyledi.

Danışmanlık RSM UK’de ekonomist olan Thomas Pugh, ekonominin art arda iki çeyrek daralma olarak tanımlanan bir resesyona girme olasılığını gündeme getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.