Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisi Mayıs’ta Hafif Daralma Kaydetti

İngiltere ekonomisi artan enflasyon ve sıkı faiz politikasının gölgesi altında Mayıs’ta daraldı. Ayrıntılar haberde...
İngiltere Ekonomisi Mayıs’ta Hafif Daralma Kaydetti
HABER GİRİŞ

Birleşik Krallık ekonomisinin son durumuna dair bilgi sunacak verilerden büyüme rakamları açıklandı. İngiltere ekonomisi, fazladan bir resmi tatilin faaliyeti aşağı çekmesinin de etkisiyle Mayıs ayında daralma kaydetti ancak bu düşüş ekonomistlerin beklentilerinin altında kaldı.

Ulusal İstatistik Ofisi, Birleşik Krallık gayri safi yurt içi hasılanın, bir önceki aydaki genişlemenin ardından Nisan ve Mayıs ayları arasında yüzde 0,1 düştüğünü bildirdi. Ekonomistler yüzde 0,3 oranıda daralma bekliyordu.

Mayıs’a kadar olan üç ayda üretim, önceki üç aya göre değişmedi. İngiltere ekonomisi, yüksek enflasyon ve artan borçlanma maliyetlerinin hanehalkı finansmanı ve iş faaliyetleri üzerinde baskı oluşturması nedeniyle geçen yıl büyük ölçüde yatay seyretti. Mayıs ayında üretim, pandemiden önceki Şubat 2020 seviyesinin yalnızca yüzde 0,2 üzerindeydi.

‘Faiz Artırımlarının Etkisi Henüz Hissedilmedi’

İngiltere ve Galler’deki Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü’nün ekonomi direktörü Suren Thiru, verilerin son faiz oranlarındaki artışların etkisi tam olarak hissedilmeden önce bile ekonominin bocaladığını doğruladığını söyledi.

Thiru, ekonomi Haziran’da toparlanabilse de, yüksek enflasyon, gizli vergi artışları ve artan faiz oranları nedeniyle faaliyet üzerindeki önemli baskının, başbakanın ekonomiyi büyütme taahhüdünü yerine getirmekte zorlanabileceği anlamına geldiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Capital Economics ekonomisti Paul Dales’e göre ekonomi, önceki iki çeyrekte olduğu gibi Haziran’a kadar olan üç ayda marjinal bir şekilde büyümüş olmalıydı. Bununla birlikte, mortgage oranlarındaki artışın GSYİH’nın üçüncü çeyrekte düşmesine ve hafif bir durgunluğun başlamasına katkıda bulunacağını tahmin ediyor.

Dales, faaliyetteki zayıflığın İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını daha fazla yükseltmesini engellememesi gerektiğini söyledi. İngiltere Merkez Bankası, dün yayınladığı Finansal İstikrar Raporu’nda, ipotek krizi uyarısında bulunmuş ve maliyetlerin artabileceğini bildirdi.

Piyasalar, BoE’nin politika faizini mevcut yüzde 5’ten yıl sonuna kadar yüzde 6,25’e çıkaracağını fiyatlıyor. ONS ekonomik istatistikler direktörü Darren Morgan, Mayıs ayında Kral Charles’ın taç giyme töreni için yapılan ekstra resmi tatilin büyümeyi etkilediğini söyledi.

Daralmaya En Büyük Katkı Sanayi Üretiminden

Sanayi üretimi üretimi Mayıs ayında yüzde 0.6 düştü ve aylık daramlaya en büyük katkıyı yaptı. Üretim, 13 imalat sektörünün sekizinde düştü ve en büyük negatif katkıda bulunanlar arasında ahşap ve matbaacılık vardı.
İnşaat, Mayıs ayında yüzde 0,2 düşerek art arda üçüncü düşüşünü yaşarken, ipotek oranları yükseldi.

Büyüme verileri hakkında yorum yapan İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, “Mayıs ayında fazladan bir resmi tatilin büyüme üzerinde etkisi olsa da, yüksek enflasyon ekonomik büyüme üzerinde sürüklenen bir etki olmaya devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın